Toyota Celica ST185

Latvala za volantom legendárnej Toyoty

2017-08-22

Jari-Matti Latvala sa vo svete rely posúva v čase a dočasne mení svoj najmodernejší Yaris WRC za jedno z najúspešnejších vozidiel Toyota z čias minulých. Fínsky jazdec, víťaz tohtoročnej Švédskej rely a súčasne popredný uchádzač o titul majstra sveta v rely, sa 23. septembra predvedie počas Rallyday na okruhu Castle Combe v grófstve Wiltshire.

Latvala sadne za volant jedného z najlegendárnejších rely vozidiel Toyota, ktoré žalo úspechy začiatkom 90. rokov minulého storočia: Toyoty Celica ST185 so stálym pohonom všetkých kolies. Latvala je majiteľom Toyoty Celica ST165, ktorá je teraz súčasťou múzejnej zbierky, avšak na Rallyday bude mať po prvýkrát možnosť posadiť sa do vozidla, s ktorým Toyota v minulosti tomuto športu dominovala a dokázala v roku 1992 získať majstrovský titul pre pretekárskych jazdcov, resp. následne v rokoch 1993 a 1994 dokonca zvíťaziť v šampionáte pretekárskych jazdcov aj v bodovaní o pohár konštruktérov.

Toyota Yaris GRMN

Latvala sa teší na svoju ďalšiu účasť na podujatí, ktorého sa naposledy zúčastnil v roku 2010. „Som veľmi šťastný, že sa vraciam. Nesmierne rád jazdím na podobné akcie, kde máme možnosť vidieť takéto historické vozidlá. Vo Veľkej Británii máte množstvo podobných rely vozidiel – máme nejaké aj vo Fínsku, ale naše sú predovšetkým vystavené v múzeách,“ hovorí Latvala.

Davy fanúšikov na Rallyday budú mať možnosť vidieť aj nový Yaris GRMN, dokonale vyladený hot-hatch od Toyoty. Model Yaris GRMN, ktorý odkazuje na návrat automobilky Toyota na najvyššie priečky súťaží v rely, predstavuje kultivované homologované vozidlo poháňané preplňovaným motorom s objemom 1,8 litra a výkonom 212 koní. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h dokáže za cca 6,3 sekundy. Model vyrábaný v limitovanej edícii bude na akcii vystavený v špeciálnej farebnej kombinácii bielej, čiernej a červenej, ktorá odkazuje na zafarbenie vozidiel tímu Toyota Gazoo Racing.

TOYOTA GAZOO Racing : Jari-Matti Latvala

Usporiadateľ Rallyday Tom Davis je nesmierne potešený tým, že sa na akcii objaví jeden z najlepších rely jazdcov súčasnosti. „Je nekompromisným nadšencom rely, je jedným z nás. Rozdiel medzi nami spočíva v tom, že Jari-Matti štartoval v 177 kolách svetového šampionátu v rely, šesťdesiatkrát vybojoval pódiové umiestnenie a v 17 svetových rely zvíťazil. Je bezpochyby jedným z najväčších mien športového sveta a jeho účasť tu na Rallyday je nesmiernym úspechom. Je jedným z najzábavnejších, najatraktívnejších, najoddanejších a najnáruživejších pilotov v histórii tohto športu,“ hovorí Davis.

Návštevníci Rallyday sa môžu tešiť aj na predstavenie ďalších skvelých súťažných vozidiel Toyota, ktoré sa tu objavia priamo v akcii, a to napr. plne zreštaurovaná Toyota Celica TA40 z roku 1980 alebo Toyota Corolla GT Johna Midgleyho, víťaza britského národného šampionátu v rely z roku 1984.

Latvala sa ešte pred odjazdom na okruh Castle Combe zúčastnil Rely Nemecko tohtoročného svetového šampionátu v rely FIA.

Ďalšie informácie o tíme Toyota Gazoo Racing World Rally Team nájdete na stránkach www.toyotagazooracing.com.

Zistite viac

Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie Čím odolnejšie, tým lepšie. Čím odolnejšie, tým lepšie. Toyota na Rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Zistite viac. Turecká rely Turecká rely Prvé a druhé miesto pre Toyotu. Toyota s Alonsom Toyota s Alonsom vyhrala preteky 24 Le Mans Rely Fínsko Rely Fínsko Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC na domácej pôde Tím TOYOTA GAZOO Racing Tím TOYOTA GAZOO Racing zvíťazil na Le Mans