Toyota WRC

Latvala vyhral švédsku rely

2017-02-13

Prvýkrát od rely v roku 1999 vyhrala Toyota súťaž Majstrovstiev sveta v rely FIA. Jari-Matti Latvala udržal vedenie po sobotňajšej špeciálnej skúške, v ktorej sa dostal do čela, keď do tej doby vedúci jazdec poškodil riadenie svojho auta. Latvala vyhral všetky nedeľné rýchlostné skúšky, zvýšil svoj náskok a do cieľa došiel pre prvé rely víťazstvo tímu. Vďaka víťazstvu v závode sa Latvala dostal do čela Pohára jazdcov.

Juho Hänninen sa v nedeľnej etape vyhol všetkým nástrahám a postaral sa tak o zisk ďalších bodov do hodnotenia továrenských tímov. Vďaka tomu sa tím TOYOTA GAZOO Racing vyšvihol na druhú pozíciu v Pohári konštruktérov. Latvala vďaka svojmu 17. víťazstvu v kariére, štvrtému vo Švédsku a prvému od triumfu v Mexiku v roku 2016 kraľuje v Pohári jazdcov. Jari-Matti cez víkend nenašiel premožiteľa v šiestich rýchlostných skúškach: RZ1, RZ4, RZ13, RZ16, RZ17 a RZ18.

Latvala odštartoval do záverečnej etapy s náskokom iba 3,8 sekundy pred svojim najbližším prenasledovateľom, ale zajazdil najrýchlejší čas vo všetkých troch rýchlostných skúškach (vrátane záverečnej power stage) a získal tak veľmi cenné a emotívne víťazstvo, keď počas celého dňa nezaznamenal žiadne problémy. Hänninen skončil na 23. mieste a pokračuje v testovaní nastavenia svojho vozidla pre ďalšie súťaže.

Ďalšou, v poradí treťou zastávkou svetového šampionátu v rely sa v dňoch 9.-12. marca stane Mexická rely. Jazdci sa tak tento rok po prvýkrát predstavia na drobnom štrku a budú sa musieť vysporiadať s vysokými teplotami a rýchlostnými skúškami vo vysokých nadmorských výškach, čo na nedostatku kyslíka pocítia predovšetkým motory. Pre tím TOYOTA GAZOO Racing to bude ďalšia úplne nová výzva.

TOYOTA GAZOO Racing

Vyhrať Majstrovstvá sveta v rely je nádherný pocit. Chcem poďakovať členom tímu aj fanúšikom. S Tommie a Jarim-Mattim sme viedli pred štartom rely rozhovor o „komunikácii s autami“. Jari-Matti hovoril, že sa snaží s vozidlami láskyplne komunikovať a opatrne riadiť. Tommi sa zmienil, že vie, ako by mohli ísť vozidlá rýchlejšie, pretože ich miluje. Ich slová sa ma dotkli, pretože cítim to isté. Všetkým nám želám, aby sme si tieto pocity užívali, aby sme čelili výzvam a aby sme z Yarisu WRC dokázali urobiť lepšie auto.

Akio Toyoda (prezident tímu)

TOYOTA GAZOO Racing

Je ťažké nájsť slová, ktorými by som opísal, čo práve cítim. Monte Carlo skončilo nečakaným úspechom, ale absolútne to prekonalo všetky naše očakávania. K tomuto víťazstvu nám dopomohlo šťastie, ale tiež je to obrovská poklona talentu Jariho-Mattiho a práci, ktorú celý tím odviedol vo Fínsku, Nemecku, Japonsku. Chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na tomto podieľali - nášmu prezidentovi, pánovi Toyoda, ktorý v nás neprestával veriť, Jarimu-Mattimu, Miika, Juhovi a Kájov. Dnešný deň je výnimočný a všetci si ho budeme pamätať. Teraz musíme zostať stáť nohami na zemi a pokračovať v tvrdej práci.

Tommi Makinen (šéf tímu)

TOYOTA GAZOO Racing

Som veľmi šťastný. Iba druhé preteky nového tímu a nového auta skončili víťazstvom –nemám slov. Myslím, že som dnes zajazdil najlepší power stage v živote. Vďaka patrí celému tímu. Máme motiváciu, aby sme takto pokračovali aj naďalej. Už sa nemôžem dočkať, až dorazíme do Mexika. Je fantastické, že sme vyhrali, ale zároveň mi je ľúto Thierryho Neuvilla, ktorý o vedenie prišiel v sobotňajšej špeciálnej skúške. Ja som bol v podobnej situácii, takže viem, ako sa musí cítiť. Vieme, že sme mali šťastie, musíme pokračovať vo vylepšovaní a kráčať za naším cieľom.

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 10)

TOYOTA GAZOO Racing

Som veľmi šťastný a tiež veľmi pyšný na to, že môžem byť súčasťou tohto tímu odhodlaných a tvrdo pracujúcich ľudí. Toto je pre všetkých úžasný výsledok. Z nášho pohľadu sme sa po celú súťaž snažili napraviť našu piatkovú chybu. Absolvovali sme veľa užitočných testov a ja som strávil ďalší čas za volantom, takže autu opäť o niečo viac verím.

Juho Hänninen (jazdec, vozidlo č. 11)

TOYOTA GAZOO Racing
Konečné výsledky švédskej rely:

1. Jari-Matti Latvala/Miika Anttila (Toyota Yaris WRC) 2 hod 36 min 3,6 s
2. Ott Tanaka/Martin Jarveoja (Ford Fiesta WRC) +29,2 s
3. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +59,5 s
4. Dani Sordo/Marc Marti (Hyundai i20 Coupe WRC) +2 min 11,5 s
5. Craig Breen/Scott Martin (Citroen C3 WRC) +2 min 51,2 s

6. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +5 min 26,6 s
7. Hayden Paddon/John Kennard (Hyundai i20 Coupe WRC) +5 min 31,2 s
8. Stephane Lefebvre/Gabin Moreau (Citroen DS3 WRC) +7 min 14,7 s
9. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (Škoda Fabia R5) +9 min 11,1 s
10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta R5) +10 min 2,9 s
23. Juho Hänninen/Kaj Lindström (Toyota Yaris WRC) +23 min 5,6 s

Pohár jazdcov svetového šampionátu FIA 2017 po dvoch podnikoch:

1. Jari-Matti Latvala 48
2. Sebastien Ogier 44
3. Ott Tanaka 33
4. Dani Sordo 25
5. Craig Breen 20
6. Elfyn Evans 18
7. Stephane Lefebvre 10
8. Thierry Neuville 8
9. Hayden Paddon 7
10. Andreas Mikkelsen 6
12. Juho Hänninen 3

Pohár továrenských tímov svetového šampionátu rely FIA 2017 po dvoch podnikoch:

1 M-Sport World Rally Team 73
2 Toyota Gazoo Racing WRT 53
3 Hyundai Motorsport 40
4 Citroen Total Abu Dhabi World Rally Team 26