Pretekársky tím TOYOTA GAZOO Racing

oslávil víťazstvo na okruhu v Silverstone

2017-04-20

Pretekársky tím Toyota GAZOO Racing vstúpil do tohtoročného svetového šampionátu vytrvalostných súťaží FIA (WEC) víťazstvom. Prvé preteky sezóny Šesť hodín v Silverstone ovládlo vozidlo TS050 Hybrid so štartovným číslom 8.

V pretekoch sprevádzaných niekoľkými dažďovými prehánkami si TS050 Hybrid so štartovým číslom 8 (jazdecká zostava: Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakajima) došiel pred 50 200 divákmi pre víťazstvo, o ktorom sa rozhodlo až v posledných 15 minútach.

Okrem obvyklých odmien pre víťaza si posádka vozidla č. 8 vydobyla aj cennú trofej ITT (International Tourist Trophy) britského Kráľovského autoklubu (RAC), ktorá sa udeľuje už od roku 1905, a v minulosti ju získali také legendy motoristického športu, akými boli Tazio Nuvolari, Graham Hill alebo Stirling Moss.

Monopost TS050 Hybrid č. 7, štartujúci z pole position s jazdeckou zostavou v zložení Mike Conway, Kamui Kobajaši a José María López, zajazdil najrýchlejšie kolo celého preteku, ale bohužiaľ stratil viac ako hodinu kvôli nehode a nakoniec si došiel pre 23. miesto. José María absolvoval prehliadku v lekárskom stredisku pretekárskeho okruhu a potom odišiel do nemocnice na preventívne skeny, ktoré potvrdili, že z nehody vyviazol bez zranení.

Hoci sa závod s oboma Toyotami na prvých miestach začal za chladného a suchého počasia, čoskoro sa podmienky zmenili. Po 45 minútach prišla prehánka, po ktorej zakrátko nasledoval aj ľahký dážď.

Chvíľu pred druhou zastávkou v boxoch bol na vozidle č. 7 zaznamenaný problém so stabilizátorom, kvôli ktorému sa zhoršila ovládateľnosť monopostu a Kamui sa kvôli spomaleniu prepadol na štvrté miesto.

Vedenia pretekov sa ujal Anthony za volantom vozidla č. 8 a bojoval s vozidlom Porsche č. 2. Po uplynutí dvoch hodín sa počasie ešte zhoršilo a podmienky na trati začali byť veľmi náročné.

Oba monoposty TS050 Hybrid pokračovali na hladkých pneumatikách, na rozdiel od vozidiel Porsche, ktoré prezuli na prechodné obutie. Kamui za najsilnejšieho dažďa stratil nejaký čas na štrku pri trati, zatiaľ čo Anthony s vozidlom č. 8 sa krátko prepadol na druhé miesto.

Po zlepšení podmienok si vozidlá Porsche urobili zastávku v boxoch navyše kvôli prezutiu na slicky, a tak Anthony opäť zaujal pozíciu na čele. Krátko po polovici pretekov prišiel ďalší dážď, ktorý nakoniec zmaril šance vozidla č. 7 na dobré umiestnenie. José María pri súboji so zle ovládateľným vozidlom narazil za vysokej rýchlosti do bariéry z pneumatík, čím došlo k vážnemu poškodeniu prednej aj zadnej časti monopostu. Napriek tomu sa mu podarilo dôjsť do boxov, kde mechanici vďaka svojej usilovnej snahe nakoniec voz opravili. Po 66 minútach v garáži tak Mike vyšiel s vozidlom späť na trať ako 26. v poradí.

Spomínaná nehoda si vyžiadala výjazd safety caru, čím sa výrazne znížila výhoda vozidla č. 8 voči monopostu Porsche č. 2. Tesný súboj pokračoval aj v posledných dvoch hodinách, keď Sébastien za volantom vo svojom poslednom úseku bojoval o umiestnenie.

O všetkom sa rozhodlo až v samotnom závere pretekov. Keď sa z boxov po poslednej zastávke 30 minút pred koncom vynorilo Porsche č. 2, jeho náskok predstavoval iba osem sekúnd. Sébastien tvrdo bojoval o vedúcu pozíciu a zaznamenal dlhú sériu veľmi rýchlych kolies, a to aj cez ďalšie drobné mrholenie na trati, a nakoniec tak iba 12 minút pred koncom pretekov predbehol a zvíťazil o 6,173 sekundy.

Druhým kolom tohtoročnej sezóny je 6 hodín v Spa-Francorchamps v Belgicku. Ide o posledné preteky pred 24 hodín Le Mans. Spa bude vôbec prvým podnikom, do ktorého Toyota nasadí tri hybridné monoposty LMP1. Za volantom vozidla TS050 Hybrid so štartovým číslom 9 sa budú striedať Stéphane Sarrazin, Yuji Kunimoto a Nicolas Lapierre.

TOYOTA GAZOO Racing
TOYOTA GAZOO Racing
Výsledky pretekov Šesť hodín v Silverstone:

1. miesto TOYOTA GAZOO Racing, vozidlo č. 8 197 kôl
2. miesto Porsche, vozidlo č. 2 (Bernhard/Bamber/Hartley) +6,173 s
3. miesto Porsche, vozidlo č. 1 (Jani/Lotterer/Tandy) +46,956 s
4. miesto DC Racing, vozidlo č. 38 (Tung/Jarvis/Laurent) +13 kôl
5. miesto Rebellion, vozidlo č. 31 (Canal/Prost/Senna) +13 kôl
6. miesto TDS, vozidlo č. 28 (Perrodo/Vaxiviere/Collard) +14 kôl
23. miesto TOYOTA GAZOO Racing, vozidlo č. 7 +38 kôl

TOYOTA GAZOO Racing
TOYOTA GAZOO Racing
Vyjadrenie tímu:

Tosi Sato, prezident pretekárskeho tímu:
„Bol to dramatický závod, najdôležitejšie však je, že José María je po nehode v poriadku. Aj cez dobré výsledky v kvalifikáciách sme vedeli, že Porsche bude oveľa ťažší súper. Sme sklamaní, že nemáme na stupňoch víťazov obe vozidlá, ale som hrdý na celý tím, najmä v prípade mechanikov, ktorým sa podarilo dostať vozidlo č. 7 rýchlo späť na trať. Celkovo som s naším špeciálom TS050 Hybrid s paketom pre vysoký prítlak spokojný, vykazoval veľmi dobré výkony. Teraz potrebujeme náš paket vydladiť na Spa-Francorchamps, kde sa tešíme na ďalší tesný súboj s vozidlami Porsche.“

TOYOTA GAZOO Racing
TS050 Hybrid, vozidlo č. 8 (Sébastien Buemi, Anthony Davidson, Kazuki Nakajima)

Preteky: 1. miesto, 197 kôl, 6 zastávok v boxoch. Štartovací rošt: 2. miesto.
Najrýchlejšie kolo: 1 min 39,804 s

Sébastien Buemi (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8):
„Z tejto výhry som veľmi šťastný. Od posledného víťazstva nášho vozidla už uplynulo dosť času, takže je skvelé začať sezónu práve takto. Bol to náročné preteky a ku koncu skutočne veľmi napínavé. Vozidlo bolo rýchle a počas posledného úseku som mal menej opotrebované obutie, takže to bola výhoda. Keď som dostihol Porsche, vedel som, že to je moja jediná príležitosť, pretože oni boli vďaka nižšiemu prítlaku na rovinkách rýchlejší. Takže som niečo musel skúsiť a našťastie to dopadlo dobre.“

Anthony Davidson (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8):
„Je úžasné konečne prvýkrát zvíťaziť v našej jazdeckej zostave. Naozaj sme si to ale dnes museli odpracovať. Odviedli sme výbornú prácu ako jednotlivci, aj ako celý tím. Správne sme odhadli podmienky a rozhodli o stratégii, aj keď sme nemali šťastie s načasovaním safety caru. Séb ku koncu pretekov na lepšom obutí doslova horel. Spoločne s Kazukim sme mu v boxoch pevne držali palce a on odviedol skvelú prácu. Na toto víťazstvo sme nesmierne hrdí.“

Kazuki Nakajima (TS050 HYBRID, vozidlo č. 8):
„Som veľmi šťastný, že sme toto víťazstvo vybojovali s Anthonym a Sébastienom, pretože je naše prvé spoločné, hoci v tejto zostave jazdíme už od roku 2015. Som naozaj rád, že sme ho dosiahli. Preteky boli oveľa ťažšie, než sme očakávali. Mali sme trochu smolu sa safety carom a bolo to ťažké kvôli dažďu. S vozidlom som bol spokojný, ale aj Porsche malo dobré tempo a rozhodne nám to neuľahčovalo. Séb odviedol v závere skvelú prácu. Verili sme mu, ale bolo vyčerpávajúce ho sledovať.“

TS050 Hybrid, vozidlo č. 7 (Mike Conway, Kamui Kobajaši, José María López)

Preteky: 23. miesto, 159 kôl, 6 zastávok v boxoch. Štartovací rošt: 1. miesto.
Najrýchlejšie kolo: 1 min 39,656 s

Mike Conway (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7):
„Blahoželáme posádke vozidla č. 8 k víťazstvu. Odviedli skvelú prácu. Hodnotím svoje prvé dva úseky ako dobré, ale zaznamenali sme problém so stabilizátorom, takže vozidlo nemalo správne vlastnosti. To malo vplyv na Kamuiho úsek a bohužiaľ José potom na mokre havaroval. Som rád, že je v poriadku. Chlapci odviedli skvelú prácu s opravou vozidla a jeho návratom na trať, takže vďaka patrí celému tímu. Bol to ťažký víkend, ale mali sme dobré auto a už sa tešíme na Spa.“

Kamui Kobajaši (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7):
„Blahoželám celej posádke vozidla č. 8 k víťazstvu. Evidentne sme mali skvelý štart v kvalifikáciách a prvej časti pretekov, kedy sme viedli. Ale v niekoľkých posledných kolách Mikovho úseku nastal problém so stabilizátorom. Vozidlo nemalo dobré vlastnosti, keď som Mika vystriedal za volantom, auto nebolo vyvážené. Je to škoda, pretože inak sme mohli vybojovať dobrý výsledok. Ukázali sme, že máme výkon, a vrátime sa späť v budúcom preteku.“

José María López (TS050 HYBRID, vozidlo č. 7):
"Závod začal naozaj dobre, ale potom sme na konci Mikovho úseku mali problém so stabilizátorom. Kamui odviedol skvelú prácu, aby sme v pretekoch nestratili pozíciu a ja som sa ohromne tešil, až si sadnem za volant. Keď som vchádzal do zákruty Copse, začalo pršať a zaznamenal som problém. Bola to tak trochu kombinácia stabilizátora, mokrého povrchu a škrtnutia zadnou gumou o obrubník. Bol to veľký náraz a sprvu som cítil nejaké bolesti, takže som šťastný, že kontroly neukázali žiadne zranenia. Teraz som pripravený vrátiť sa na Spa.“

TOYOTA GAZOO Racing
TOYOTA GAZOO Racing

Zistite viac

Môžete to byť vy Môžete to byť vy Budúcnosť produktov na zaistenie mobility Rad Toyota GR Rad Toyota GR Séria Toyota GR je rad čistých športových automobilov. Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. Nový Yaris Cross Nový Yaris Cross Úplne nový Yaris Cross sa vyfarbil GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Toyota Hilux Toyota Hilux Nové ceny krytov nákladnej plochy Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Toyota Protect Toyota Protect Výstavný lesk trvá a trvá… A vášmu vozidlu poskytne plných 5 rokov ochrany. Apple CarPlay™ a Android Auto™ Apple CarPlay™ a Android Auto™ Riešenia, ktoré zjednodušia každú cestu Objavujte novú Toyotu Mirai Objavujte novú Toyotu Mirai Nový dizajn značky Toyota Nový dizajn značky Toyota Toyota predstavuje nový dizajn značky Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris