Víťazstvo vodíkovej Toyoty Mirai

e-Rely Monte Carlo

19-10-2016

Toyota Mirai od Toyoty France bola vôbec prvým vodíkovým modelom, ktorý bol nasadený do akcie typu e-Rely Monte Carlo. Na trati s dĺžkou vyše 1 000 kilometrov zvíťazila jazdecká zostava v zložení Artur Prusak a Thierry Benchetrit.

Súťaž e-Rely Monte Carlo, usporiadaná Monackým autoklubom (ACM) v dňoch 12. – 16. októbra medzi mestom Fontainebleau a Monakom patrí medzi regulárne preteky rely v súlade s pravidlami FIA a zúčastniť sa jej môžu iba bezemisné vozidlá. Do pretekov sa prihlásilo 35 posádok deviatich rôznych národností, prevažne s konvenčnými elektromobilmi na akumulátorový pohon.

Cieľovú pásku úspešne prekonali všetky tri Toyoty Mirai nasadené spoločnosťou Toyota France, čím preukázali schopnosti, spoľahlivosť a udržateľnosť technológie vodíkových palivových článkov pri jazde na ďaleké cesty. Vo Francúzsku išlo o vôbec najdlhšiu vzdialenosť prekonanú automobilom na vodíkový pohon.

Pilot Artur Prusak so spolujazdcom Thierrym Benchetritom sú držiteľmi majstrovského titulu svetového pohára FIA Alternative Energies Cup (pre vozidlá s alternatívnym pohonom) v rokoch 2015 a 2016. Zvíťazili tiež v rely Monte Carlo New Energies v roku 2013, ktorej sa zúčastnili s vozidlom Toyota Prius. Teraz svoju zbierku trofejí rozšírili o titul pre Toyotu Mirai, prvé vozidlo s vodíkovým pohonom, ktoré zvíťazilo v súťaži Medzinárodnej automobilovej federácie (FIA).

„Z našej výhry sme nadšení, pretože po prvýkrát v histórii sa konala rely takéhoto významu pre bezemisné automobily a my sme tu dosiahli svetové prvenstvo so súťažným vozidlom na vodík,“ komentujú Artur Prusak a Thierry Benchetrit a dodávajú: „Toyota Mirai na celej trati išla bezchybne. Je pohodlná, výkonná a ide rovnako dobre na rýchlych rovných úsekoch aj na kľukatých cestách rýchlostných skúšok. Zistili sme, že jazdný dosah môže presiahnuť aj 500 kilometrov.“

Toyota Mirai so štartovným číslom 1 od firmy Air Liquide, ktorej posádku tvoril monacký starosta Georges Marsan za volantom a asistent starostu Jacques Pastor v role kopilota, došla do cieľa na pozoruhodnom šiestom mieste.

„Pretekov rely som sa zúčastnil vôbec po prvýkrát a zároveň je to prvý raz, keď sa do takejto súťaže zapojilo vozidlo na vodíkový pohon,“ uvádza Georges Marsan a pokračuje: „Preteky sme si naozaj užili. Toyota Mirai preukázala, že udržateľná mobilita nie je v rozpore s jazdnými schopnosťami. Úspech v tejto skúške je zásadným krokom na ceste k širšiemu presadeniu vozidiel na vodíkový pohon. Úrad monackého starostu si veľmi cení svoju účasť v tejto súťaži, navyše s takým skvelým výsledkom.“

Tretia Toyota Mirai nasadená firmou Toyota France, zverená posádke francúzskych novinárov, nakoniec obsadila jedenáste miesto. O lepší výsledok ju pripravila chyba navigátora pri prvej rýchlostnej skúške.

Toyota Mirai sa v súčasnosti predáva v týchto európskych krajinách: Nemecko, Dánsko, Veľká Británia, Švédsko, Nórsko, Belgicko a Holandsko.

Zistite viac

Online služby MyT Online služby MyT Zistite viac Turecká rely Turecká rely Prvé a druhé miesto pre Toyotu. Nový vodíkový kamión Nový vodíkový kamión prejde 480 km na jedno natankovanie Rely Fínsko Rely Fínsko Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC na domácej pôde Nemecký prieskum Nemecký prieskum Najspokojnejší sú vodiči Toyoty! Nová Toyota Supra A90 Nová Toyota Supra A90 Legenda je späť! Tím TOYOTA GAZOO Racing Tím TOYOTA GAZOO Racing zvíťazil na Le Mans Toyota Camry Toyota Camry sa vracia do Európy. Koncepčný model GR Super Sport Koncepčný model GR Super Sport Superšport budúcej generácie. Zoznámte sa s európskymi vlastníkmi vozidiel Mirai Zoznámte sa s európskymi vlastníkmi vozidiel Mirai Mirai 0% emisie Premiéry Toyoty Premiéry Toyoty Toyota na autosalóne vo Frankfurte 2017 Toyota C-HR Toyota C-HR Zoznámte sa s modelom navrhnutým s vášňou