Čistá séria pre Yaris

na záver Mexickej rely

2018-06-20

Pre súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing nakoniec náročná Rely Mexiko skončila úspešne troma víťazstvami vo všetkých troch rýchlostných skúškach posledného dňa. Jari-Mati Latovala zaznamenal prvý najrýchlejší čas a zaistil si celkovo ôsme miesto, Ott Tanaka k tomu pridal ďalšie dve víťazstvá, vrátane záverečnej Power Stage s bonusom piatich bodov.

Latvala kvôli technickej poruche v piatok večer musel podľa pravidiel rely v sobotu reštartovať, ale aj napriek časovej penalizáciu sa mu podarilo vyšplhať sa na bodované miesta a dôjsť celkovo ôsmy. V prvej sobotňajšej rýchlostnej skúške s označením Alfaro zvíťazil s náskokom 9,7 sekundy. V oboch prejazdoch rýchlostnej skúšky Las Minas bol druhý, a navyše si vybojoval štyri bonusové body v Power Stage. Esapekka Lappi bol počas svojej prvej účasti v Mexiku nútený v piatok odstúpiť kvôli výjazdu z trate, ale po reštarte získal cenné skúsenosti a vyšplhal sa na celkové 11. miesto.

Tanaka mal mechanickú poruchu, ktorá ho vyradila z bojov o víťazstvo v rely; v nedeľu ráno však reštartoval s cieľom vybojovať body v Power Stage. Potom, čo vyhral prvý prejazd rýchlostnej skúškou Las Minas, vložil všetky sily do boja o čo najlepší výsledok v Power Stage. Ako najrýchlejší si pripísal päť bonusových bodov s náskokom 1,3 sekundy pred Latvalom, čo pre Toyotu Yaris WRC znamenalo prvé dve miesta v Power Stage .

TOYOTA GAZOO Racing :: Mexiko 2018
Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Nedeľa bol akýmsi pozitívnym zakončením náročného víkendu. Víťazstvo vo všetkých troch etapách je pre nás veľkým bonusom a sme tiež šťastní, že sa Ottovi v Power Stage podarilo vybojovať niekoľko dôležitých bodov. S uspokojením sme pozorovali, že vozidlo fungovalo podľa očakávania: tím odviedol dobrú prácu pri opravách závady zo včerajška. Tiež mám radosť z toho, že Jari-Matti dnes zaznamenal pár dobrých časov a jazdu si patrične užil. Samozrejme nás sklamali technické poruchy v prvej časti víkendu, ale dnešný zisk cenných bodov urobil všetkým radosť, a tak sa už tešíme na ďalšie súťažné podnik.“

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

„Ráno som mal skvelý pocit a vozidlo sa správal skutočne parádne. Pekne sme tlačili na pílu a v prvej rýchlostnej skúške zvíťazili. Potom aj druhá rýchlostnou skúška bola dosť dobrá, hoci sme museli trochu šetriť obutie. Do Power Stage som dal všetko, a tak som naozaj šťastný za druhé miesto v tejto rýchlostnej skúške s mojím postavením na trati. Bol to náročný víkend, ale odstúpiť jeden deň a potom sa vrátiť a získať osem bodov, to bolo dobré. Všeobecne vidím, že vozidlo má potrebný potenciál, a tak teraz začínam hľadať maximálny potenciál aj v sebe.“

TOYOTA GAZOO Racing :: Mexiko 2018
Ott Tanaka (jazdec, vozidlo č. 8)

„Dnes sme vložili všetky sily do Power Stage. Nemali sme čo stratiť a chceli proste len získať tých päť bodov. Vozidlo išlo skutočne skvele a mal som z neho výborný pocit, takže som mohol zatlačiť trochu viac na pílu. Samozrejme nie som spokojný s celkovým výsledkom, pretože sme boli pripravení pobiť sa o víťazstvo, ale stále máme pred sebou dlhú sezónu, a čo sa týka potenciálu, sme na tom dobre. S týmto vozidlom som išiel na šotoline prvýkrát, získali sme veľa skúseností a odhalili veľa miest k zlepšeniu. "

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Dnes sme sa zamerali na Power Stage, takže prvé dve rýchlostné skúšky sme jednoducho chceli mať za sebou, prejsť si poznámky v rozpise a šetriť obutie. Bol to pre nás náročný víkend. Zlatým klincom boli divácky atraktívne rýchlostné skúšky. Počas testov pred akciou sme trochu pracovali na motokárovej trati a podarilo sa nám nájsť pár vecí, ktoré očividne fungovali, pretože v sobotu večer veľa nechýbalo, aby som v mestskej rýchlostnej skúške zajazdil najrýchlejší čas.

Predtým sme v týchto úsekoch veľa času strácali. Tiež sme získali veľa skúseností a dát, ktoré môžeme využiť na zlepšenie v budúcom roku.“

TOYOTA GAZOO Racing :: Mexiko 2018
Výsledky Rely Mexiko:
 1. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 3 hod 54 min 8,0 s
 2. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 3,6 s
 3. Kris Meeke/Paul Nagle (Citroën C3 WRC) +1 min 19,2 s
 4. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 38,4 s
 5. Sebastien Loeb/Daniel Elena (Citroën C3 WRC) +2 min 24,6 s
 6. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +9 min 3,0 s
 7. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (Škoda Fabia R5) +10 min 24,7 s
 8. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +15 min 37,1 s
 9. Gus Greensmith/Craig Parry (Ford Fiesta R5) +17 min 9,3 s
 10. Pedro Heller/Pablo Olmos (Ford Fiesta R5) +24 min 18,1 s
 11. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +30 min 57,8 s
 12. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +1 hod 2 min 42,8 s
Čo bude nasledovať?

Štvrtým kolom WRC je Korzická rely (Tour de Corse) v dňoch 5. – 8. apríla. Tradičný podnik na francúzskom ostrove Korzika je preslávený úzkymi a kľukatými asfaltovými cestami, pre ktoré sa mu prezýva „rely desaťtisíc zákrut“. Jazdci musia byť neustále v strehu kvôli dlhým horským úsekom lemovaným skalnými stenami na jednej strane a prudkými zrázmi na druhej, ale aj kvôli častým zmenám povrchu. Fotografie

Zistite viac

Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Pozrite si edíciu Y20 TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing víťazstvo v Rely Nemecko Rast značky Toyota Rast značky Toyota pokračuje aj v roku 2018 Nemecký prieskum Nemecký prieskum Najspokojnejší sú vodiči Toyoty! Rely Sardínia Rely Sardínia Esapekka Lappi vybojoval tretie miesto Portugalská rely Portugalská rely zakončená víťaznými jazdami. TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing vyhrala argentínsku rely. Toyota v súťažiach WRC Toyota v súťažiach WRC Hranice až v nebi. Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC pre sezónu 2018 Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Inšpirovaná motoristickým športom Premiéry Toyoty Premiéry Toyoty Toyota na autosalóne vo Frankfurte 2017 TOYOTA GAZOO RACING TOYOTA GAZOO RACING ladí na nemecký asfalt.