Toyota Yaris WRC

Striebro a bronz na Rely Monte Carlo

31-01-2018

Súťažný tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) začal sezónu 2018 tímovým úspechom na Rely Monte Carlo. Dva zo súťažných špeciálov Toyota Yaris WRC si na slávnej rely vybojovali pódiové umiestnenie. Ott Tänak ako druhý, Jari-Matti Latvala ako tretí.

Tänak sa v rámci svojej premiéry s Toyotou dokázal na Yaris WRC bleskovo adaptovať, zaznamenať štyri najrýchlejšie časy a usilovať o víťazstvo na trati, ktorá je notoricky známa pre svoje náročné podmienky.

Toyota : Rely Monte Carlo : Yaris
Toyota : Rely Monte Carlo : Tím TOYOTA GAZOO Racing

V priebehu štyroch rýchlostných skúšok v poslednom dni potom Tänak zvolil opatrný prístup, čím si zaistil celkové druhé miesto. To je vzhľadom na jeho čerstvý nástup do tímu fantastický výsledok. Stratégiu bez zbytočného riskovania zvolil aj Latvala, čím tímu zabezpečil dvojité pódiové umiestnenie v pretekoch. Esapekka Lappi kvôli drobnému zaváhaniu v poslednej rýchlostnej skúške skončil ako siedmy (necelých 15 sekúnd za štvrtým v poradí), avšak svoj výkon na prvej Rely Monte Carlo za volantom vozidla WRC môže považovať za veľmi dobrý.

Toto bol skutočne oslnivý začiatok novej sezóny. Myslím si, že takýto silný tím sme ešte nikdy nemali. Nesmierne ma teší energia, ktorú do toho celý tím vkladá. Som tiež ohromený spôsobom, akým Ott dokázal do tímu zapadnúť, aký je to profesionál a ako rýchlo sa všetko dokázal naučiť. Bolo by skvelé pokračovať v podobnom duchu aj naďalej. Už sa tešíme do Švédska.

Tommi Mäkinen (šéf tímu)

Toyota : Rely Monte Carlo : Yaris
Toyota : Rely Monte Carlo : Jari-Matt Latvala

Rely Monte Carlo nikdy nie je ľahká. Dnes sme opäť narazili na ťažké podmienky, najmä v priesmyku Col de Turini na ľade, ktorý sa objavil až po pôvodnej ohliadke trate. Uľavilo sa mi, že som došiel až do cieľa a ešte skončil na stupni víťazov. Tím odviedol skvelú prácu a vozidlo jazdí naozaj výborne, takže sa nemôžem dočkať sezóny, ktorá nás čaká. Bude to chcieť pevné nervy a stále myslieť na majstrovský titul a body. Je to dobrý začiatok.

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

Takýto začiatok sezóny je naozaj príjemný. Vyzerá to, že som nastúpil do pekne silného tímu! Vozidlo bolo úžasné a od začiatku rely som cítil, že mi výborne vyhovuje. S ohľadom na podmienky to bola extrémne náročná rely, ale dokázali sme ju zvládnuť bez závažnejších problémov. Dnes sme čakali o niečo ľahšie podmienky, ale stále to bolo veľmi zľadovatené. Vďaka dobrému postaveniu sme mohli ísť viac na istotu. Teraz sa už teším na ďalšie preteky rely.

Ott Tänak (jazdec, vozidlo č. 8)

Toyota : Rely Monte Carlo : Ott Tänak
Toyota : Rely Monte Carlo : Yaris

Druhé kolo svetového rely šampionátu FIA, Rely Švédska (15. – 18. februára 2018), je jediným podujatím, ktoré sa uskutoční výhradne na snehu a ľade. Práve tu sme v roku 2017 boli svedkami prvého víťazstva vozidla Toyota Yaris WRC. Pneumatiky s kovovými hrotmi sa zahrýzajú do ľadu v snahe zlepšiť záber, zatiaľ čo jazdci využívajú snehové záveje na zvýšenie rýchlosti s náklonom v zákrutách.

Konečné výsledky Rely Monte Carlo
  1. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) 4 h 18 m 55,5 s
  2. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +58,3 s
  3. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +1 m 52,0 s
  4. Kris Meeke/Paul Nagle (Citroen C3 WRC) +4 m 43,1 s
  5. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +4 m 53,8 s
  6. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +4 m 54,8 s
  7. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +4 m 57,5 s
  8. Bryan Bouffier/Xavier Panseri (Ford Fiesta WRC) +7 m 39,5 s
  9. Craig Breen/Scott Martin (Citroen C3 WRC) +9 m 06,7 s
  10. Jan Kopecky/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) +16 m 43,0 s

Zistite viac

Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie Čím odolnejšie, tým lepšie. Čím odolnejšie, tým lepšie. Toyota na Rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Zistite viac. Turecká rely Turecká rely Prvé a druhé miesto pre Toyotu. Toyota s Alonsom Toyota s Alonsom vyhrala preteky 24 Le Mans Rely Fínsko Rely Fínsko Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC na domácej pôde Tím TOYOTA GAZOO Racing Tím TOYOTA GAZOO Racing zvíťazil na Le Mans