Lappi na stupňoch víťazov

Rely Sardínia

2018-06-21

Esapekka Lappi vybojoval v Rely Sardínia tretie miesto, čím zaznamenal svoje prvé pódiové umiestnenie v rámci svetového šampionátu rely FIA 2018. Týmto výsledkom sa zároveň Lappi posúva na štvrtú priečku v súťaži jazdcov WRC.

Lappi začal posledný deň rely s náskokom niečo málo cez minútu pred piatym jazdcom v poradí. Vďaka tomu si v posledných piatich rýchlostných skúškach mohol dovoliť trochu opatrnejšiu jazdu, a poistiť si tak druhé pódiové umiestnenie v rámci svojej kariéry vo WRC.

Lappi dorazil do cieľa s náskokom 58,9 sekundy, čím splnil avizovaný cieľ zlepšiť svoje štvrté miesto, ktorého v tomto podniku dosiahol v roku 2017. Jeho stajňoví kolegovia Jari-Matti Latvala a Ott Tänak z tímu TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) takisto skórovali za siedme a deviate miesto v celkovom poradí, pretože sa podľa pravidiel rely mohli po technickom výpadku opäť vrátiť do závodu.

Latvala po celú sobotu zvádzal boj s Lappim o tretie miesto, avšak kvôli poruche musel v cestnom úseku vozidlo odstaviť a potom ho odovzdať na večerný servis. Tänak bol tiež medzi troma najlepšími, ale v poslednej piatkovej rýchlostnej skúške bol nútený odstúpiť kvôli poškodeniu vozidla po tvrdom doskoku, potom ale opäť dokázal vybojovať umiestnenie v prvej desiatke, a zostáva tak na treťom mieste v celkovom poradí pretekárskych jazdcov.

/
Tommi Mäkinen (šéf tímu)

"Esapekka si zaslúži pochvalu za pódiové umiestnenie. Prvý deň síce stratil nejaký čas, ale potom sa mu už darilo, dobre sa koncentroval a nerobil žiadne chyby. Samozrejme nemôžeme byť úplne spokojní s priebehom celého pretekárskeho víkendu, pretože by sme radi videli aj to, ako Jari-Matti a Ott bojujú o pódiové umiestnenia až do konca.

Je smola, ako to pre oboch nakoniec skončilo, ale toto je jednoducho rely. Bolo to oveľa náročnejšie, než sme sa domnievali, veľa vozidiel odstúpilo, alebo sa stretlo s problémami. Každý bojoval úplne naplno, aj napriek zradnému povrchu trate. Vozidlá sú silné, ale potrebujete aj trochu šťastia.“

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

„Bol som rád, že som sa mohol vrátiť a opäť dnes odjazdiť rýchlostné skúšky po včerajšom frustrujúcim zážitku. V aute som mal dobrý pocit a tiež časy boli dosť dobré, a to aj napriek tomu, že sme šetrili obutie. Bohužiaľ mi počas Power Stage v zákrute zhasol motor: príliš rýchlo som vošiel do ľavotočivej zákruty a boli tam hlboké vyjazdené koľaje. Veľmi som tu chcel vybojovať umiestnenie na debni, skúsim si oddýchnuť v pozitívnom duchu a pripraviť sa na boje vo Fínsku.“

Ott Tänak (jazdec, vozidlo č. 8)

„Bol to dosť náročný víkend a veľa sme sa tu naučili. Ešte musíme analyzovať, čo sa stalo a prečo, aby sme sa podobným veciam do budúcnosti vyhli. Vo všeobecnej rovine máme dobré pocity, sme naozaj rýchli, len potrebujeme zlepšiť konzistenciu našich výsledkov. Viem, že to dokážeme. Sme stále mladý tím, ale učíme sa rýchlo. Tím má moju veľkú dôveru a som si istý, že dokážeme tieto chvíle prekonať a v budúcnosti sa ukážeme ako silnejší.“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Dnes záležalo len na tom, aby sme dostali auto do cieľa a nastúpili na stupne víťazov. Toto je veľmi dôležitý výsledok, nielen pre moju sebaistotu, ale aj pre celý tím. Myslím, že pódiové umiestnenie bolo zaslúžené. Vyskytla sa možnosť vybojovať ho aj skôr počas tejto sezóny, ale urobil som pár chýb. Portugalsko i Sardínia boli z môjho pohľadu celkom čisto zabehnuté súťaže s konzistentnými výsledkami, takže dúfam, že to dokážem preniesť aj do Fínska.“

TOYOTA GAZOO Racing :: Rely Sardínia
Konečné výsledky, portugalská rely:
  1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3 hod 29 min 18,7 s
  2. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +0,7 s
  3. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +1 min 56,3 s
  4. Hayden Paddon/Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +2 min 55,2 s
  5. Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroen C3 WRC) +3 min 10,9 s
  6. Craig Breen/Scott Martin (Citroen C3 WRC) + 4 min 31,7 s
  7. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +11 min 22,1 s
  8. Jan Kopecký/Pavel Dresler (Škoda Fabia R5) +13 min 14,6 s
  9. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) +13 min 18,2 s
  10. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +15 min 30,4 s
A čo bude nasledovať?

Po letnej prestávke WRC sa v dňoch 26. až 29. júla koná ôsme kolo sezóny 2018, ktorým je Rely Fínsko. Budú to v tejto sezóne najrýchlejšie preteky rely, ktoré sa uskutočnia na hladkých šotolinových cestách s mnohými atraktívnymi skokmi. Súčasne pôjde o domáce podujatie tímu TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team), ktorého základňa sa nachádza neďaleko od servisného parku v Jyväskylä, kde v roku 2017 oslávil Esapekka Lappi svoje víťazstvo.

Zistite viac

Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Pozrite si edíciu Y20 TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing víťazstvo v Rely Nemecko Rast značky Toyota Rast značky Toyota pokračuje aj v roku 2018 Nemecký prieskum Nemecký prieskum Najspokojnejší sú vodiči Toyoty! Portugalská rely Portugalská rely zakončená víťaznými jazdami. TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing vyhrala argentínsku rely. Rely Mexiko Rely Mexiko skončila úspešne troma víťazstvami. Toyota v súťažiach WRC Toyota v súťažiach WRC Hranice až v nebi. Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC pre sezónu 2018 Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Inšpirovaná motoristickým športom Premiéry Toyoty Premiéry Toyoty Toyota na autosalóne vo Frankfurte 2017 TOYOTA GAZOO RACING TOYOTA GAZOO RACING ladí na nemecký asfalt.