Ott Tänak s TOYOTA GAZOO Racing

triumfoval v Argentíne

2018-06-21

Estónsky jazdec Ott Tänak s tímom TOYOTA GAZOO Racing vyhral argentínsku rely. Po nástupe do nového tímu dosiahol víťazstvo už v piatom podniku, ktorého sa s vozidlom Toyota Yaris WRC zúčastnil.

Tänak s navigátorom Martinom Järveojom dominovali po tom, čo sa ujali vedenia v priebehu prvého celého dňa súťaže, počas piatka a soboty zvíťazili v 10 rýchlostných skúškach a potom si držali vedúcu pozíciu v priebehu povestne ťažkých rýchlostných skúšok v nedeľu. Nakoniec došli do cieľa ako prví s pohodlným náskokom 33,7 sekundy pred druhým vozidlom v poradí.

Esapekka Lappi dokončil svoju prvú argentínsku rely ako ôsmy v celkovom poradí. Počas víkendu ho zbrzdilo hneď niekoľko defektov, vrátane ďalšieho prierazu počas prvej nedeľnej rýchlostnej skúšky, čo ho posunulo o ďalšie dve miesta. Zároveň však predviedol povzbudivé tempo v podniku, ktorý je považovaný za jeden z najťažších v rámci celého šampionátu.

Jari-Matti Latvala bol nútený v piatok odstúpiť kvôli škodám na vozidle po náraze do kameňa.

Tänak zostáva na tretej priečke v poradí jazdcov a Toyota si drží tretiu pozíciu v hodnotení továrenských tímov, ale v oboch prípadoch došlo k bodovému posunu smerom dopredu.

Toyota Gazoo Racing:: WRC Argentina :: Martin Järveoja :: Ott Tänak
Citáty:Akio Toyoda (predseda tímu)

„V priebehu minuloročnej argentínskej rely boli naše vozidlá Yaris WRC na drsných cestách masívne poškodené. Členovia nášho tímu si však odniesli veľa skúseností, vylepšili vozidlo a nakoniec dokázali dostať Yaris späť doprostred pódia. Latvala, ktorý bol bohužiaľ na začiatku víkendu nútený odstúpiť, išiel rovnakým tempom ako Tänak, ale potom ho postihli ťažkosti. Z Argentíny však odchádza s dobrými pocitmi a pochvalným komentárom. Sme teraz uprostred druhej sezóny.“

Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Pre náš tím je to úplne úžasný výsledok. Ott bol počas tohto víkendu nesmierne silný. Samozrejme v priebehu posledného dňa išiel trochu na istotu, ale tie posledné rýchlostné skúšky boli tak náročné, že nemalo zmysel riskovať stratu tak úžasného víťazstva. Je to jeho prvé víťazstvo s naším tímom, ktorého navyše dosiahol v jednej z najťažších rely.

Všetci videli na vlastné oči, čo naše vozidlo dokáže za takých podmienok a že je dostatočne konkurencieschopné. O tak dobrých výsledkoch počas tohto víkendu sme zatiaľ mohli len snívať. Mali sme v minulosti výkyvy nahor i nadol, takže toto víťazstvo je skutočne dôležité. Vieme, že tento automobil má dobrý potenciál a teraz máme konečne úžasný výsledok za všetku tú tvrdú prácu, ktorú tím odviedol. Dúfame, že budeme v rovnakom duchu aj pokračovať.“

Toyota Gazoo Racing:: WRC Argentina
Ott Tänak (jazdec, vozidlo č. 8)

Moje prvé víťazstvo s tímom pre mňa veľa znamená. Dokázali sme vozidlo veľmi rýchlo vylepšiť a teraz je už skoro presne podľa môjho vkusu. To mi dodáva veľa istoty. Takisto je úžasné cítiť veľkú podporu zo strany celého tímu. Prvýkrát ovládnuť rely týmto spôsobom je naozaj pekné, ale rozhodne to nebolo ľahké. Na začiatku tohto víkendu som veľa tlačil na pílu. Ako náskok narastal, mali sme viac a viac kontroly, a tak sme dnes zvolili skôr jazdu na istotu. Máme dobrý smer a v šampionáte znižujeme odstup za súpermi“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Zo svojej prvej rely v Argentíne si odnášam pozitívne skúseností. Pri svojej prvej účasti som nakoniec dokázal ísť rýchlejšie, než som čakal. Pomohlo, že sme tu asi mali najlepšie vozidlo: Ott dokázal kontrolovať celú rely a zaslúži si gratuláciu. Počas víkendu sme mali veľa problémov s defektami a teraz musíme vyšetriť, čo bolo príčinou. Bolo tu síce veľa vecí, kvôli ktorým sme stratili čas, ale absolvovali sme všetky rýchlostné skúšky a získali skúsenosti.

Neočakávali sme rozhodne, že by prvá časť sezóny mala byť ľahká, ale zažili sme povzbudivé okamihy a tieto skúsenosti si tiež odnášam so sebou do Portugalska.“

Toyota Gazoo Racing:: WRC Argentina
Konečné výsledky, Rallye Argentína:
  1. Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3h43m28.9s
  2. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +37.7s
  3. Dani Sordo/Carlos Del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1m15.7s
  4. Sebastien Ogier/Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +1m58.6s
  5. Andreas Mikkelsen/Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +2m02.6s
  6. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +3m06.3s
  7. Kris Meeke/Paul Nagle (Citroen C3 WRC) +3m25.7s
  8. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +4m32.6s
  9. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +5m38.6s
  10. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (Skoda Fabia R5) +12m15.8s
Odstúpil po 2. dni: Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC)
A čo bude nasledovať?

V pláne je návrat späť do Európy na šieste kolo tohtoročnej sezóny, ktorým je portugalská rely, ktorá sa uskutoční v dňoch 17. – 20. mája. Portugalská rely, ktorej východiskovým bodom je mesto Matosinhos neďaleko Porta na severe krajiny, je známa predovšetkým klasickými rýchlostnými skúškami na piesčitých a kamenistých cestách

Zistite viac

Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Pozrite si edíciu Y20 TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing víťazstvo v Rely Nemecko Rast značky Toyota Rast značky Toyota pokračuje aj v roku 2018 Nemecký prieskum Nemecký prieskum Najspokojnejší sú vodiči Toyoty! Rely Sardínia Rely Sardínia Esapekka Lappi vybojoval tretie miesto Portugalská rely Portugalská rely zakončená víťaznými jazdami. Rely Mexiko Rely Mexiko skončila úspešne troma víťazstvami. Toyota v súťažiach WRC Toyota v súťažiach WRC Hranice až v nebi. Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC pre sezónu 2018 Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Inšpirovaná motoristickým športom Premiéry Toyoty Premiéry Toyoty Toyota na autosalóne vo Frankfurte 2017 TOYOTA GAZOO RACING TOYOTA GAZOO RACING ladí na nemecký asfalt.