Tänak triumfoval s Toyotou Yaris WRC

na domácej pôde

2018-07-30

Pretekársky tím TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) oslavuje víťazstvo v rely Fínsko na domácej pôde potom ako si Ott Tänak poistil výsledok svojím najrýchlejším časom v záverečnej Power Stage. Jari-Matti Latvala si udržal tretiu pozíciu, a tak sa tím teší z dvojitého pódiového umiestnenia.

Do posledného dňa podujatia, ktorý zahŕňal dva prejazdy rýchlostnými skúškami Laukaa a Ruuhimäki, vstupoval Tänak s náskokom 39 sekúnd. Po opatrnejšej jazde v prvých troch rýchlostných skúškach vybojoval Tänak v Power Stage (+5 bonusových bodov) svoje 12 víťazstvo počas víkendu a celkovo skončil s náskokom 32,7 sekundy. Tänak s navigátorom Martinom Järveojom slávili výhru v cieli na streche svojho auta spoločne s predsedom tímu Akiom Toyodom a šéfom tímu Tommim Mäkinenom.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Latvala vyhral v druhej a tretej rýchlostnej skúške pretekárskeho dňa a pomohol tak Toyote zvýšiť celkový počet víťazstiev v tomto podujatí na 18 z celkových 23 rýchlostných skúšok. Latvala skončil na treťom mieste - len 2,8 sekundy za rivalom. Esapekka Lappi sa v sobotu vďaka skvelým výkonom dostal na štvrtú pozíciu, ale po havárii v prvej rýchlostnej skúške v nedeľu ráno bohužiaľ musel odstúpiť.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Najnovšie výsledky posúvajú tím TOYOTA GAZOO WRT na dohľad druhého miesta v hodnotení továrenských tímov (s odstupom iba jedného bodu), pričom odstup od najlepšieho v celkovej klasifikácii je len 27 bodov. V hodnoteniach súťažných jazdcov zostáva Tänak na treťom mieste, jeho odstup za prvou dvojicou sa však znížil.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak
Akio Toyoda (predseda tímu)

„Je skvelé zvíťaziť na domácej rely. Oceňujem prácu všetkých členov nášho tímu, vďaka ktorej sme si mohli túto radosť užiť. Hoci priamo vo vozidlách s jazdcami nie som, cítim, že si všetci z nich preteky na domácich cestách naozaj užívajú. Fínske cesty nám pomohli k vylepšeniu vozidiel Yaris WRC pre našich jazdcov. Veľmi si cením, že som si túto radosť mohol osobne vychutnať a zažiť ten pohľad z najvyššieho stupienka na pódiu. Ďakujem všetkým z nášho tímu. Poznám Fínsko, kde sídli firma Tommi Mäkinen Racing a ktoré je súčasne domovom nášho tímu.

Pre mňa je to však vôbec prvýkrát, čo som toto miesto od čias nášho návratu do WRC navštívil. Ešte nikdy som nevidel toľko ľudí podporovať tím Toyota GAZOO Racing s takou vášňou a nadšením. Nadobudol som tak skutočný pocit, že toto miesto je našim domovom. Na špeciálkách tiež vidíte veľa vlajočiek TGR, rovnako aj fanúšikov, ktorí mávajú štátnymi vlajkami Fínska a Estónska za skandovania „Milujem Toyotu! Miluje Yaris“. Zamestnanci rýchleho občerstvenia majú na sebe tričká s logami TGR. Musel som jednoducho vidieť, ako nás domáci fanúšikovia privítajú v našej druhej sezóne po 17-ročnej prestávke vo WRC.

Chcel som vedieť, aké úžasné je odniesť si víťazstvo z našej domácej rely. Dostali sme nespočetné množstvo pozdravov a povzbudení z celého sveta. Ďakujem všetkým fanúšikom, ktorí TGR podporujú. Túto sezónu nás čaká veľa práce. Tešíme sa na ďalšie podujatia s množstvom štátnych vlajok Estónska, Fínska a Japonska. Náš tím sa maximálne vynasnaží, aby sme tento cieľ dosiahli. Zatiaľ žiadny podnik WRC v Japonsku neorganizujeme. Keď som hľadel hore k nebu zo stupňov víťazov, predstavoval som si aj iný pohľad, ako tri vyššie spomínané štátne vlajky plápolajú v našej druhej domovine, v Japonsku. Pevne verím, že niečo podobné raz uvidíme.“

Keď som hľadel nahor k nebu zo stupňov víťazov, predstavoval som si ešte iný pohľad, ako tri vyššie spomínané štátne vlajky plápolajú v našej druhej domovine, v Japonsku. Opäť pevne verím, že niečo podobné raz uvidíme.“

Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„To bol ale víkend, a ešte s takým zakončením rely! Bol to úplne úžasný okamih, najmä vďaka Ottovi, ktorému sa podarilo zvíťaziť v poslednej rýchlostnej skúške. Predviedol proste neuveriteľnú jazdu. Úžasný bol aj Jari-Mattiho súboj o druhé miesto, ktorý pokračoval až do poslednej rýchlostnej skúšky. Musel sa nakoniec uspokojiť s treťou pozíciou, ale celkovo cítim veľkú spokojnosť s výsledkom, ktorý sme na domácej pôde dosiahli.“

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak
Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

„Dnes som dal všetko do toho, aby som dosiahol druhé miesto. Bola to skvelá bitka. Rozhodne to pomôže k sebaistote, keď bojujete takto naplno a všetko do seba zapadá a nerobíte chyby. Návrat späť na stupne víťazov po celkom dlhej pauze je skvelý pocit, najmä tu vo Fínsku. Spoločne s Ottovým víťazstvom je to pre tím naozaj dôležitý výsledok.“

Ott Tänak (jazdec, vozidlo č. 8)

„Tento víkend bol jednoducho dokonalý. Všetko fungovalo presne tak, ako sme si želali. V piatok sme s postavením na trati odviedli veľký kus práce a potom sme len mohli vylepšovať náš náskok. Absolvovali sme dokonalú prípravu a tešili sme sa stopercentnej podpore tímu. Keď takto fungujete ako jeden tím, podobné výsledky nie sú nedosiahnuteľné. Zvíťaziť vo Fínsku je určite niečo mimoriadne. Pre mňa je to viacmenej domáca rely a určite je to domáca rely pre tím. Zvíťaziť pred zrakmi toľkých podporovateľov je neuveriteľné.“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Moja rely bohužiaľ skončila pomerne skoro po tom, čo sme dnes vyrazili na trať. Z vozidla som mal dobrý pocit, bola to len moja chyba. Išiel som príliš zoširoka, zapadol s kolesom do priekopy a narazil na peň, čo nás roztočilo. Už začiatok tejto rely bol pre nás náročný, a hoci včera to išlo oveľa lepšie, pre mňa osobne bol tento víkend sklamaním. Môžem však pogratulovať tímu, Ottovi a Jari-Mattimu k ich výsledkom.“


Konečné výsledky Rely Fínsko:
1 Ott Tänak / Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 2hod 35m18,1s
2 Mads Ostberg / Torstein Eriksen (Citroen C3 WRC) +32,7s
3 Jari-Matti Latvala / Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +35,5s
4 Hayden Paddon / Seb Marshall (Hyundai i20 Coupe WRC) +1hod35,6s
5 Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +2m15,0s
6 Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2m19,2s
7 Elfyn Evans / Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +2m29,5s
8 Craig Breen / Scott Martin (Citroen C3 WRC) +3m08,4s
9 Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +3m51,8s
10 Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +8m37,4s
Nedokončil: Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC)
A čo bude nasledovať?

Deviatym kolom pretekárskej sezóny 2018 bude nemecká rely, ktorá sa uskutoční v dňoch 16. – 19. augusta. Tri rely v jednom na nemeckom asfalte: úzke krútené úseky medzi vinicami okolo rieky Mosely, notoricky náročný vojenský priestor Baumholder a aj rýchle vidiecke cesty v Sársku. Nastavenie podvozka a voľbu obutia môžu komplikovať rozličné charakteristiky ciest i často sa meniace klimatické podmienky.

Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak
Toyota Gazoo Racing :: Rally Finland 2018 :: Ott Tänak

Zistite viac

Toyota Gazoo Racing v Mexiku Toyota Gazoo Racing v Mexiku Obe posádky v prvej desiatke. Cesta na Rallye Dakar 2017 Cesta na Rallye Dakar 2017 Z extrému do extrému. Rad Toyota GR Rad Toyota GR Séria Toyota GR je rad čistých športových automobilov. Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. Nový Yaris Cross Nový Yaris Cross Úplne nový Yaris Cross sa vyfarbil Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Apple CarPlay™ a Android Auto™ Apple CarPlay™ a Android Auto™ Riešenia, ktoré zjednodušia každú cestu Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Online služby MyT Online služby MyT Zistite viac Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac