Toyota zakončila Portugalskú rely

víťaznými jazdami

2018-06-20

Po veľmi dobrej jazde v poslednom dni Portugalskej rely, kedy zaznamenal dve víťazstvá vrátane Power Stage, došiel Esapekka Lappi s vozidlom Toyota Yaris WRC na celkovo piatom mieste. V pozitívnom duchu zakončil podnik aj jeho stajňový kolega Jari-Matti Latvala, ktorý si vybojoval tretie víťazstvo počas tohto víkendu, a prispel tak k celkovým šiestim vyhratým rýchlostným skúškam celého tímu v rámci Portugalskej rely.

Posledný deň v Portugalsku pozostával z piatich krátkych meraných úsekov v regióne Fafe, pričom Lappi tu zaznamenal bleskový štart v podobe vyhratej úvodnej rýchlostnej skúšky, čím sa presunul z piatej na štvrtú priečku celkového poradia. V priebehu ďalších dvoch meraných úsekov si miesto vymenil s Danim Sordom, avšak po skončení rely bohužiaľ inkasoval desaťsekundovú penalizáciu za porušenie pravidiel v mestskej rýchlostnej skúške piatkového večera, čo ho odsunulo späť na piatu priečku. Získal však pre seba záverečnú Power Stage, a teda aj päť bonusových bodov a posun na piate miesto v majstrovstvách jazdcov.

V prostrednom meranom úseku posledného dňa (Luilhas) si Toyota dokonca vybojovala prvé dve miesta, kedy Latvala zaznamenal najrýchlejší čas a Lappi došiel ako druhý. V piatok, ktorý sa ukázal pre celý tím ako smolný, bol Latvala nútený odstúpiť a rely predčasne skončila aj pre Otta Tänaka, avšak podľa pravidiel rely sa Latvala mohol v sobotu vrátiť do závodu a v priebehu posledných dvoch dní ukázať so svojim Yarisom WRC vysoké tempo .

TOYOTA GAZOO Racing :: Rally de Portugal 2018
Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Je dobré, že sme rely v Portugalsku zakončili v pozitívnom duchu. Samozrejme piatkový začiatok bol pre všetkých sklamaním, ale je dobre, že sa Jari-Matti vrátil späť do deja a mohol absolvovať ďalšie dva dni za volantom. Esapekka predviedol skvelú jazdu s ambíciami na pódiové umiestnenie a výborne bojoval s Teemu Suninenom: bolo skvelé sledovať týchto dvoch mladých Fínov, ako proti sebe súperia.

Esapekka tentoraz bitku nevyhral, ale podarilo sa mu ukoristiť päť bodov v Power Stage, čo bola naozaj príjemná odmena za jeho snahu v posledných dvoch dňoch. Celkovo sa teda pokúsime z tohto víkendu odniesť čo najviac skúseností, aby sme nabudúce boli silnejší.“

Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

Dnešok bol ďalším dobrým dňom s ďalším etapovým víťazstvom. Samozrejme som sa snažil získať body v Power Stage a dal do toho všetko. Bola to veľmi dobrá jazda; nemyslím, že som mohol ísť o mnoho lepšie, pretože dnes na mňa v rýchlostnej skúške Fafe pripadlo čistenie trate, nakoľko som z vozov WRC vyrážal ako prvý. Som však spokojný, pretože moja istota za volantom sa veľmi zlepšuje.

V piatok sme mali problém, ale aspoň som potom mohol odísť dva čisté dni bez chýb. V dnešných úsekoch, ktoré boli technickejšie ako predtým sme sa tiež mohli niečomu priučiť o nastavení vozidla potrebnom pre Sardíniu. Budem tam odchádzať pozitívne naladený.“

Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Dnes sme len pokračovali v rovnakom duchu, v akom sme zakončili včerajšok: stále naplno. Nakoniec sme ale nemohli porovnať krok so Suninenem. Bol to naozaj veľmi tvrdý súboj. Odviedol skvelú prácu a pódiové umiestnenie si zaslúžil. Tiež ale musím mať radosť z piatich bodov za Power Stage. V tejto chvíli mám na konte polovicu vyhratých Power Stage v tomto roku, a to je dôležité, pretože mám 15 bodov navyše len z týchto troch samotných rýchlostných skúšok. S priebehom víkendu som celkovo spokojný: neurobili sme žiadne chyby, a o to nám napokon aj išlo.“

TOYOTA GAZOO Racing :: Rally de Portugal 2018
Konečné výsledky, portugalská rely:
 1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) 3 hod 49 min 46,6 s
 2. Elfyn Evans/Daniel Barritt (Ford Fiesta WRC) +40,0 s
 3. Teemu Suninen/Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +47,3 s
 4. Dani Sordo/Carlos Del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 0,9 s
 5. Esapekka Lappi/Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +1 min 4,7 s
 6. Mads Ostberg/Torstein Eriksen (Citroën C3 WRC) +3 min 33,5 s
 7. Craig Breen/Scott Martin (Citroën C3 WRC) +5 min 23,0 s
 8. Pontus Tidemand/Jonas Andersson (Škoda Fabia R5) +14 min 10,8 s
 9. Lukasz Pieniazek/Przemyslaw Mazur (Škoda Fabia R5) +16 min 17,3 s
 10. Stephane Lefebvre/Gabin Moreau (Citroën C3 R5) +16 min 34,3 s
 1. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila (Toyota Yaris WRC) +48 min 50,3 s Odstúpil po 2. dni: Ott Tänak/Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC)
A čo bude nasledovať?

Budúcim podnikom svetového šampionátu rely FIA je ďalšia akcia na mäkkej a piesčitej šotoline na juhu Európy: Talianska rely (Rely Sardínia) 7. – 10. júna 2018. Talianske kolo majstrovstiev sveta organizované v okolí mesta Alghero v severozápadnej časti Sardínie je preslávené rýchlymi a úzkymi úsekmi. Každá nepozornosť jazdca môže byť rýchlo potrestaná odhalenými balvanmi alebo stromami pozdĺž trate. Možno tiež očakávať vysoké teploty.

Zistite viac

Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Pozrite si edíciu Y20 TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing víťazstvo v Rely Nemecko Rast značky Toyota Rast značky Toyota pokračuje aj v roku 2018 Nemecký prieskum Nemecký prieskum Najspokojnejší sú vodiči Toyoty! Rely Sardínia Rely Sardínia Esapekka Lappi vybojoval tretie miesto TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing vyhrala argentínsku rely. Rely Mexiko Rely Mexiko skončila úspešne troma víťazstvami. Toyota v súťažiach WRC Toyota v súťažiach WRC Hranice až v nebi. Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC pre sezónu 2018 Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Inšpirovaná motoristickým športom Premiéry Toyoty Premiéry Toyoty Toyota na autosalóne vo Frankfurte 2017 TOYOTA GAZOO RACING TOYOTA GAZOO RACING ladí na nemecký asfalt.