História športových vozidiel Toyota

Tradícia dlhšia ako 50 rokov

Toyota už od 60. rokov minulého storočia prekvapuje a prináša radosť všetkým motoristickým fanúšikom svojím pohľadom na stvárnenie atraktívnych, vzrušujúcich a zábavných športových automobilov. Mnoho týchto vozidiel už dosiahlo ikonického postavenia, preto sme sa tu rozhodli osláviť niekoľko modelov, ktoré sú akýmsi medzníkom v histórii výroby športových automobilov Toyota.

Ľahučké začiatky

Kto by si len pomyslel, že Toyota Sports 800 – automobil tak malých rozmerov a vôbec prvé sériovo vyrábané športové vozidlo značky Toyota – tak výrazným spôsobom ovplyvní budúce modely tejto automobilky. Toyota Sports 800, láskyplne označovaná "Yota-Hachi", čo je japonská skratka pre "Toyota 8", sa prvý raz predstavila v roku 1962 na autosalóne v Tokiu ako prototyp konceptu Toyota Publica Sports.

Toyota Sports 800 priniesla konštrukciu ľahkú ako pierko v kombinácii s agilným plochým motorom s objemom 790 cm3, poháňajúcim zadné kolesá. Dokonale naplňovala víziu svojich tvorcov ponúknuť dynamické jazdné vlastnosti a mimoriadne nízku spotrebu paliva (iba 3,8 l na 100 km). Zasadenie sa automobilky Toyota o inovácie v oblasti hybridného pohonu dokladá pokrokový model Sports 800 GT Hybrid vybavený spaľovacím motorom s plynovou turbínou dodávajúcou energiu elektromotoru, predstavený koncom 70. rokov minulého storočia na autosalóne v Tokiu.

Toyota Sports 800 vďaka svojej spoľahlivosti a nízkej spotrebe získala v Japonsku nemálo motoristických fanúšikov. Pochválila sa napr. tretím miestom v pretekoch 24 hodín Fuji v roku 1967 (tesne za dvomi vozidlami Toyota 2000GT) a vstúpila do dejín nielen ako prvý sériovo vyrábaný športový model značky Toyota, ale aj ako športové vozidlo pre pravých automobilových nadšencov.

/

Viac informácií o tradíciách automobilky Toyota

2000GT

História športových vozidiel Toyota (časť 2)

Naše zásady elektronického súkromia

Používame súbory cookies na našich stránkach, aby sme vám mohli poskytnúť lepšie služby. Ak ste s týmto spokojný, používajte naďalej túto stánku normálne, alebo zistite ako upraviť súbory cookies.