História športových vozidiel Toyota

Tradícia dlhšia ako 50 rokov

Toyota už od 60. rokov minulého storočia prekvapuje a prináša radosť všetkým motoristickým fanúšikom svojím pohľadom na stvárnenie atraktívnych, vzrušujúcich a zábavných športových automobilov. Mnoho týchto vozidiel už dosiahlo ikonického postavenia, preto sme sa tu rozhodli osláviť niekoľko modelov, ktoré sú akýmsi medzníkom v histórii výroby športových automobilov Toyota.

Ľahučké začiatky

Kto by si len pomyslel, že Toyota Sports 800 – automobil tak malých rozmerov a vôbec prvé sériovo vyrábané športové vozidlo značky Toyota – tak výrazným spôsobom ovplyvní budúce modely tejto automobilky. Toyota Sports 800, láskyplne označovaná "Yota-Hachi", čo je japonská skratka pre "Toyota 8", sa prvý raz predstavila v roku 1962 na autosalóne v Tokiu ako prototyp konceptu Toyota Publica Sports.

Toyota Sports 800 priniesla konštrukciu ľahkú ako pierko v kombinácii s agilným plochým motorom s objemom 790 cm3, poháňajúcim zadné kolesá. Dokonale naplňovala víziu svojich tvorcov ponúknuť dynamické jazdné vlastnosti a mimoriadne nízku spotrebu paliva (iba 3,8 l na 100 km). Zasadenie sa automobilky Toyota o inovácie v oblasti hybridného pohonu dokladá pokrokový model Sports 800 GT Hybrid vybavený spaľovacím motorom s plynovou turbínou dodávajúcou energiu elektromotoru, predstavený koncom 70. rokov minulého storočia na autosalóne v Tokiu.

Toyota Sports 800 vďaka svojej spoľahlivosti a nízkej spotrebe získala v Japonsku nemálo motoristických fanúšikov. Pochválila sa napr. tretím miestom v pretekoch 24 hodín Fuji v roku 1967 (tesne za dvomi vozidlami Toyota 2000GT) a vstúpila do dejín nielen ako prvý sériovo vyrábaný športový model značky Toyota, ale aj ako športové vozidlo pre pravých automobilových nadšencov.

/

Viac informácií o tradíciách automobilky Toyota

História športových vozidiel História športových vozidiel Corolla odhaľuje svoju menej známu tvár. História športových vozidiel História športových vozidiel Toyota GT86 nefalšovaná radosť z jazdy. Rad Toyota GR Rad Toyota GR Séria Toyota GR je rad čistých športových automobilov. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Systém e- Call. Keď záleží na každej sekunde Systém e- Call. Keď záleží na každej sekunde Zistite viac Toyota Corolla Toyota Corolla Rodina hybridných modelov
2000GT
História športových vozidiel Toyota (časť 2)