Pretekáme na každom povrchu

S cieľom vyrábať stále lepšie automobily

Od hladkých pretekárskych okruhov až po rallyové etapy: po celom svete sa usporadúva nespočetné množstvo seriálov motoristických súťaží, ktoré si fanúšikovia tak obľúbili pre opojnú rýchlosť naháňajúcu husaciu kožu, hrmot vypiplaných motorov a výnimočnú odvahu jazdcov. História angažmánu Toyoty vo svete motoristického športu siaha až do obdobia pred sedemdesiatimi rokmi, ale teraz sme všetky naše pretekárske aktivity spojili pod jedinú hlavičku: TOYOTA GAZOO Racing.

Posúvame hranice k lepšiemu

TOYOTA GAZOO Racing stelesňuje
záväzok automobilky TOYOTA prekonávať všetky
mysliteľné obmedzenia na ceste k výrobe stále lepších automobilov.
Aby sme mohli prichádzať s novými technológiami a riešeniami
pre extrémne podmienky vo svete motoristického športu,
nikdy neprestaneme inovovať.
Naše vozidlá nasadzujeme do pretekov preto, aby sme sa mohli poučiť
zo skúseností nadobudnutých za tých najnáročnejších podmienok.
Súťaženie na vozovkách každého druhu
a bez ohľadu na náročnosť preteku
nás inšpiruje k vytváraniu stále lepších automobilov.
Navrhujeme genetickú výbavu budúcich vozidiel TOYOTA.
V pretekárskych súťažiach budeme pokračovať aj naďalej, aby sme skutočne každému
mohli sprostredkovať slobodu, atmosféru dobrodružstva a radosť z riadenia.

Nový názov, rovnaká vášnivá túžba

Náš zakladateľ Kiichiro Toyoda bol už v päťdesiatych rokoch minulého storočia tak presvedčený o prínosoch pretekárskych súťaží pre jeho spoločnosť, že raz vyhlásil:

"Motoristický šport nie je iba zábavou. Pre vývoj japonského automobilového priemyslu je celkom kľúčový. Podobne ako atléti testujú svoje schopnosti podávaním tých najlepších možných výkonov na olympiádach, automobilky využívajú pretekanie ako príležitosť posúvať jazdné výkony až na samotné hranice možností a bojovať o prevahu nad ostatnými, čím môžu objavovať nové cesty k pokroku automobilových technológií.

Výskumom zameraným na samotné automobily to však nekončí – stroje musia fungovať v harmónii s ľuďmi, aby sa prejavil celý ich potenciál. Motoristický šport a japonský automobilový priemysel sa môžu pohybovať dopredu iba spoločne, podobne ako kolesá automobilu."

 
/

Pojem “GAZOO” dnes odkazuje na výraz “Garáž”: vysoko dôverný priestor, kde sa ľudia spoločne snažia zdokonaľovať aj tie najmenšie detaily, s cieľom ponúkať stále lepšie vozidlá a služby pre všetkých zákazníkov, v každej garáži. Názov ako taký zhmotňuje ducha, na ktorom projekt TOYOTA GAZOO Racing stavia.

Všetky aktivity automobilky Toyota sú zjednotené pod názvom TOYOTA GAZOO Racing. Zahŕňajú pritom: technológiami nabitý svetový šampionát vytrvalostných súťaží (WEC); prestížny svetový rallyový šampionát, do ktorého sa Toyota vracia v sezóne 2017; “najtvrdšie preteky sveta” 24 hodín Nürburgringu (tento rok sa Toyota tohto nesmierne náročného preteku zúčastnila už desiatykrát v rade); a v neposlednom rade projekt "Prejazd piatimi kontinentmi", ktorý bol práve zahájený – kedy naši zamestnanci vo vozidlách Toyota postupne až do roku 2020 prejdú naprieč piatimi svetovými kontinentmi, aby sme nielen “vyrábali stále lepšie automobily”, ale tiež “rozvíjali našich pracovníkov”, ktorí stoja za ich výrobou.

TS050 hybrid
Navrhujeme genetickú výbavu budúcich vozidiel TOYOTA

Atraktívny, vzrušujúci a fascinujúci svetový šampionát vytrvalostných súťaží (WEC) predstavuje absolútny vrchol inovácií, spoľahlivosti a tímovej práce. Do súťaže, v ktorej je zahrnutých deväť pretekov po celom svete – vrátane preslávených 24 hodín Le Mans – sa TOYOTA GAZOO Racing opäť zapojila v roku 2012, napriek tomu sa môže pochváliť svojou aktívnou účasťou na Le Mans už od roku 1985.

V roku 2016 sa Toyota pretekov 24 hodín Le Mans zúčastnila už osemnástykrát, avšak víťazstvo jej bolestne uniklo v posledných minútach pred odmávnutím šachovnicovou zástavou. TOYOTA GAZOO Racing však nepoľaví a bude usilovať o ešte významnejšie úspechy.

/

S extrémnymi podmienkami pretekov trvajúcich 6 až 24 hodín sa musia vyrovnať dva naše najmodernejšie špeciály TS050 HYBRID určené pre vytrvalostné súťaže, disponujúce výkonom takmer 1000 koní. Tieto prepracované pretekárske vozidlá využívajú potenciál hybridnej technológie pre výbušnú akceleráciu, nižšiu spotrebu a dosahovanie rýchlosti viac ako 330 km/h. Vďaka svojmu hybridnému pohonu (podobne ako bežne predávané modely Toyota) spätne získavajú energiu pri brzdení a ukladajú ju do batérie pre neskoršie využitie.

 
/

V období medzi našimi prvými pretekmi WEC v roku 2012 a ziskom majstrovského titulu v tomto šampionáte v roku 2014 sme získali cenné skúsenosti, ktoré značne urýchlili aj vývoj technológie hybridného pohonu pre homologizované modely Toyota, napr. v otázke downsizingu alebo chladenia motora – v súlade s naším cieľom vyrábať stále lepšie automobily a sprostredkovať radosť z riadenia všetkým zákazníkom.

Skúsenosti získané pri tých najnáročnejších podmienkach

Vývoj rallyových špeciálov pre svetový šampionát zďaleka nespočíva iba v teórii. Na základe praktických skúseností a poznatkov je nevyhnutné pripraviť také vozidlo, ktoré bude schopné isť na samotnej hranici možností na cestách všetkého druhu. S ohľadom na vyššie uvedené sa TOYOTA GAZOO Racing v roku 2017 (po prestávke trvajúcej dlhých 17 rokov) vracia do prestížneho svetového rallyového šampionátu (WRC).

Rýchle a neľútostné štvanice WRC, usporiadané prakticky na všetkých typoch verejných komunikácií po celom svete – od úsekov vystlaných kameňmi až po ľadom pokryté cestičky – sú fascinujúcou príležitosťou uzrieť vozidlá, ktoré poznáme z každodennej prevádzky, ako napr. Yaris, ako čelia tým najnáročnejším podmienkam na planéte Zem!

Po dlhých mesiacoch intenzívneho testovania sa už v januári budúceho roka na štartovacej rampe v Monte Carle objaví celkom nový Yaris WRC, pripravený na vyčerpávajúci kalendár rallyového šampionátu. Fanúšikom nepochybne zvýši hladinu adrenalínu to, čo Yaris WRC ukrýva pod kapotou: celkom nový preplňovaný motor 1,6 litra s priamym vstrekovaním, dosahujúci najvyššieho výkonu 380 koní, posadený na podvozku vyvinutom pomocou najmodernejších simulácií, testovaní a výrobných technológií.

/

Keď zdolávate ostré horské zákruty, absolvujete dychberúce skoky alebo prechádzate zasneženými lesmi, nestačí vám iba rýchle vozidlo, ale potrebujete aj zázemie tímu ctižiadostivých a talentovaných ľudí. Tím TOYOTA GAZOO Racing WRC, pôsobiaci vo fínskom meste Puuppola pod vedením štvornásobného šampióna WRC Tommiho Mäkinena, pozostáva z mimoriadne oddaných špecialistov s ohromným zapálením pre rallyové preteky.
 
V spojení so vzrušujúcou Toyotou Yaris WRC vzniklo nové a nesmierne mocné partnerstvo, a tak sa začiatku sezóny už nemôžeme dočkať! 

TOYOTA C-HR RACING
Najtvrdšie preteky sveta

V roku 2007 sa tím GAZOO Racing prvýkrát zúčastnil vytrvalostného preteku 24 hodín Nürburgringu. "Najtvrdších pretekov sveta" sa každoročne zúčastnia tímy výrobcov aj súkromé tímy z celej planéty, ktoré sa vrhajú na nemecký okruh v dĺžke 25 km – neblaho preslávený označením Green Hell (zelené peklo) – v snahe zistiť, či táto výzva nie je predsa len nad ich sily.

/

Do tohoročného 44. ročníka pretekov nasadil tím TOYOTA GAZOO Racing v rámci svojej desiatej účasti v tomto preteku celkom tri vozidlá: celkom novú Toyotu C-HR Racing, Lexus RC a Lexus RC F. Za volantom špeciálu Toyota C-HR Racing – závodná verzia crossoveru Toyota C-HR, práve uvádzaného na trh – sa striedala štvorčlenná jazdecká zostava. Po vyčerpávajúcich 24 hodinách dorazil tím do cieľa na mimoriadne uspokojivom 84. mieste, resp. ako tretí vo svojej kategórii.

 
/

Preteky sú nielen skvelým zdrojom poznatkov pre ďalší vývoj sériových automobilov, ale aj prostriedkom rozvoja vlastných pracovníkov. Do vývoja pretekárskeho špeciálu na danú sezónu sa každoročne zapájajú naši vlastní konštruktéri a špecializovaní mechanici – ktorí v priebehu samotných pretekov získavajú nesmierne cenné skúsenosti, o ktoré sa delia so svojimi kolegami pri dolaďovaní a ďalšom zlepšovaní budúcich sériových vozidiel.

Projekt Prejazd piatimi kontinentmi

Do projektu Prejazd piatimi kontinentmi, postaveného na spoločnej vášni pre prekonávanie výziev motoristických súťaží, sa zapájajú naši zamestnanci, ktorí vo vozidlách Toyota postupne až do roku 2020 prejdú naprieč piatimi svetovými kontinentmi. Neľútostný maratón kultúr a rozličných klimatických podmienok sprostredkuje našim zamestnancom praktický pohľad na to, čo je podstatou ‘radosti z riadenia’ – skúsenosti, na ktorých môžeme stavať aj do budúcnosti, aby sme mohli vyrábať stále lepšie automobily.

Máme rad krátkodobých cieľov – napríklad víťazstvo v pretekoch 24 hodín Le Mans (po tom, čo sme ho tento rok mali na dosah) – alebo zisk ďalšieho majstrovského titulu v seriáli WRC, a tak je dôležité, aby sme ducha, na ktorom projekt GAZOO Racing stavia, premietli do všetkých našich činností a mohli sa podeliť o vzrušenie z pretekov aj s našimi zákazníkmi a fanúšikmi – ľuďmi, ktorí rovnako ako my úprimne horia pre motoristický šport.

Zaujímavosti

Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC pre sezónu 2018 TOYOTA GAZOO RACING TOYOTA GAZOO RACING ladí na nemecký asfalt. Rely Poľsko Rely Poľsko TOYOTA GAZOO Racing sa chystá na rýchlu jazdu na šotoline Toyota Gazoo Racing v Mexiku Toyota Gazoo Racing v Mexiku Obe posádky v prvej desiatke. Rad Toyota GR Rad Toyota GR Séria Toyota GR je rad čistých športových automobilov. Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový dizajn značky Toyota Nový dizajn značky Toyota Toyota predstavuje nový dizajn značky Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac