NEUVERITEĽNÉ PRÍBEHY

Nie je ľahké pokúsiť sa o nemožné. Títo športovci však dokazujú, že keď sa človek môže slobodne pohybovať, možné je čokoľvek.

Andrea Eskauová - bežecké lyžovanie telesne postihnutých

Viacnásobná medailistka a paralympijská športovkyňa Andrea Eskauová na jej špeciálne vyrobenom bicykli na ručný pohon.
NARODENÁ

21. marca 1971

DOMOV

Apolda, Nemecko

ŠPORT

Atletika, bežecké lyžovanie telesne postihnutých

PARALYMPIJSKÉ HRY

2008, 2012, 2016
ZIMNÉ PARALYMPIJSKÉ HRY
2010, 2014

DOSIAHNUŤ NEMOŽNÉ

Účasť v športoch pre telesne postihnutých bola pre Andreu spočiatku len východiskom z núdze, avšak čoskoro sa táto supervýkonná nemecká športovkyňa stala jednou z najvýraznejších osobností paralympijskej scény nielen v letných, ale i v zimných športoch. Najskôr skúšala basketbal vozíčkarov, ale postupne rozšírila oblasť svojho záujmu na bežecké lyžovanie a biatlon telesne postihnutých, preteky vozíčkarov a preteky na handbiku.

Ku dnešnému dňu je Andrea držiteľkou celkom 37 medailí zo svetových šampionátov a je 27 násobnou majsterkou sveta v cyklistike, biatlone a v bežeckom lyžovaní telesne postihnutých.

"To odriekanie a drina, ktorú obetovala (výhra zlatej paralympijskej medaile) je skutočne nesmierna a sme veľmi hrdí na to, že môžeme byť malou súčasťou Andreinho tímu."
– Inžinier TMG Toyota

/

Získala som veľa medailí, ale pre mňa má najväčší význam možnosť pretekať a chovať sa ako športovkyňa férovo. To je podľa môjho názoru nesmierne dôležité.

Toyota, inšpirovaná neprekonateľnou vôľou a odhodlaním tejto športovkyne, oslovila Andreu v roku 2012 s ponukou spolupráce. S dôrazom na pohodlie a rýchlosť sme spoločne vypracovali návrh individuálneho riešenia jej pretekárskeho vozíka a monolyže s ľahkou konštrukciou z uhlíkových vlákien - vďaka nám bude mať táto hviezdna športovkyňa na nadchádzajúcej paralympiáde možnosť zažiariť ešte výraznejšie.

Brad Snyder - plávanie telesne postihnutých

Brad Snyder v bazéne otočený na svoju plaveckú dráhu, ktorá sa odráža v jeho zrkadlových plaveckých okuliaroch.
NARODENÝ

29. februára 1984

DOMOV

Reno, Nevada, USA

ŠPORT

Plávanie telesne postihnutých

PARALYMPIJSKÉ HRY

2012, 2016

DOSIAHNUŤ NEMOŽNÉ

Najslobodnejšie sa Brad Snyder cíti vo vode. Plávať sa naučil ešte ako predškolák na Floride, pretekať začal v 11 rokoch. Neskôr sa stal kapitánom plaveckého tímu na vojenskej námornej akadémii.

"Život so zrakovým postihnutím, život slepca, život v úplnej temnote, to je niečo, čo som si v dobe pred mojím osudovým zranením absolútne nedokázal predstaviť… vďaka paralympiáde som pochopil, že aj keď nevidím, stále je tu ešte veľa vecí, ktoré dokážem robiť."

Keď sa zranený Brad vrátil domov z Afganistanu, musel sa naučiť, ako zvládnuť život v úplnej tme. Veľkou oporou mu bola rodina, ktorá tomuto skorej neohrozenému drsnému vojakovi musela pomáhať so základnými úkonmi, ako je najesť sa, obliecť sa a trafiť do kúpeľne.

Chcem, aby môj príbeh počuli všetci. Chcem inšpirovať budúcu generáciu športovcov, aby snívali o tom, že sa raz dostanú na paralympijské stupne víťazov.

Len pár mesiacov po zahojení vojnových šrámov sa Brad rozhodol pre návrat do známych vôd, kde bol hneď doslovne vo svojom živle. Rok po tom, čo prišiel na vojenskej misii o zrak, hrdo vystúpil na paralympijské stupne víťazov, kde pre tím spojených štátov vybojoval zlato. Brad je medzi plavcami s úplnou stratou zraku držiteľom aktuálneho svetového rekordu na 100 m voľným štýlom.

Brad má teraz pred sebou nový cieľ: zvládnuť ďalší šport a zúčastniť sa na paralympiáde v Tokiu v roku 2020 triatlonu.

Záväzok spoločnosti Toyota

Spoločnosť Toyota je celosvetovým partnerom Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodného paralympijského výboru pre mobilitu, pretože chceme posúvať ľudí ďalej – až za cieľovú čiaru, za hranice ich možností.Spolupráca s Medzinárodným olympijským a paralympijským výborom a pomoc športovcom pri dosahovaní ich snov sú len jednou časťou našej úprimnej snahy o uvoľnenie ľudského potenciálu prostredníctvom sily pohybu.

Akio Toyoda s roztvorenými rukami počas nadšeného prejavu.
quotation mark begin
Pod touto olympijskou a paralympijskou vlajkou máme možnosť znovu dokázať, že šport spája ľudí.
quotation mark end
AKIO TOYODA
Prezident spoločnosti Toyota Motor Corporation
Celosvetový Tím Toyota
Spoznajte všetkých športovcov celosvetového tímu Toyota.
Sme hrdí na to, že sme prvým celosvetovým partnerom Medzinárodného olympijského výboru a Medzinárodného paralympijského výboru pre mobilitu a zakladajúcim členom kanála Olympic Channel. Pozrite si náš seriál Is It Possible? (Je to možné?) a zistite, čo všetko je možné vo vašich obľúbených športoch.
Pozrieť