Mirai druhej generácie

Väčší dosah, väčší výkon, stále nulové emisie

V roku 2014 spoločnosť Toyota ako prvá na svete uviedla na trh svoj prvý sedan s vodíkovým pohonom. So svojím konceptom modelu Mirai druhej generácie, ktorý predstavila na tokijskom autosalóne v roku 2019, je teraz pripravená posunúť technológiu elektromobilov na vodíkový pohon s nulovými emisiami do nových výšin.

/

Nový model Mirai je omnoho viac ako len ekologický automobil. Svojím jazdným dosahom väčším až o 30 %, vzrušujúcimi jazdnými vlastnosťami a zlepšenou akceleráciou posúva hranice vodíkového pohonu a odhaľuje potenciál technológie palivových článkov spoločnosti Toyota. Ide o lákavý pohľad na víziu spoločnosti Toyota o čistej mobilite a budúcej vodíkovej spoločnosti.

PRÍBEH MIRAI

Súčasný model Mirai vzbudil všeobecné povedomie o možnosti vybudovania vodíkovej spoločnosti. Tento technicky sofistikovaný a zároveň praktický automobil, ktorého celosvetový predaj dosiahol okolo 10 000 kusov, poskytuje jazdný dosah približne 500 km, jednoduché dopĺňanie paliva a neprodukuje žiadne iné emisie okrem čistej vody.

/
ĎALŠÍ KROK

Koncept predstavený v Tokiu odhaľuje nadchádzajúce pokroky v oblastiach vodíkového pohonu, technickej dokonalosti, dynamického výkonu a atraktívneho dizajnu. Nový model Mirai s plánovaným spustením predaja v roku 2020 najprv v Japonsku a Severnej Amerike je dôkazom, že technológia elektromobilu na vodíkový pohon nie je prekážkou pre vzrušujúcu jazdu a nádherný vzhľad.

VIAC AKO EFEKTIVITA

Spoločnosť Toyota plánuje dosiahnuť zväčšenie dojazdu modelu Mirai o 30 % zdokonalením bloku palivových článkov a zväčšením palubných vodíkových nádrží. Ambície tvorcu tohto modelu však siahajú ďaleko za čísla.

Naším cieľom bolo vytvoriť auto, ktoré v zákazníkoch vyvolá túžbu z neho nikdy nevystúpiť, auto, ktoré má vzrušujúci a atraktívny dizajn a zároveň poskytuje dynamický a živý výkon, ktorý dokáže na tvári vodiča vyčariť úsmev. Chcem, aby sa model Mirai zákazníkom zapáčil pre jeho vzhľad a výkon a nie preto, že ide o elektromobil na vodíkový pohon, a aby bol pre nich tento typ pohonu v aute len zhodou okolností.

Jošikazu Tanaka, hlavný konštruktér nového modelu Mirai

/
DIZAJN

Najnovšia modulárna platforma pohonu zadných kolies umožňuje použitie piatich sedadiel namiesto súčasných štyroch. Najviac pôsobivé sú však nízke línie, elegantné proporcie, štíhla, ladná karoséria a 20-palcové kolesá, ktoré spoločne automobilu dodávajú pôsobivý a osobitý vzhľad. Koncepčný automobil má tiež špeciálny nový modrý lak, ktorý sa vďaka použitiu viacerých vrstiev vyznačuje výnimočným jasom a hĺbkou farby. Jednoduchý a moderný interiér, ktorý obsahuje 12,3-palcový stredový displej a prístrojový panel nasmerovaný na vodiča, vytvára príjemnú atmosféru a vzbudzuje pocit, že toto auto je stvorené pre príjemný zážitok.

VÝKON

Okrem toho, že zahŕňa vyspelú pohonnú sústavu s vodíkovými palivovými článkami nového modelu Mirai a pohon zadných kolies, najnovšia modulárna platforma pohonu zadných kolies zároveň zabezpečuje vyššiu tuhosť karosérie, ktorá prináša vyššiu agilnosť a odozvu. Vďaka jej nižšiemu ťažisku vozidlo ponúka svižné jazdné vlastnosti. Za plynulú akceleráciu a elegantné jazdné správanie modelu Mirai je zodpovedný zdokonalený blok palivových článkov. Vozidlo sa vyznačuje ľahkou a jednoduchou ovládateľnosťou na kľukatých cestách a počas jazdy na diaľnici poskytuje pri všetkých rýchlostiach pocit výkonu. Jeho ďalšou výhodou je väčší jazdný dosah.

Koncept nového modelu Mirai – prehľad technických údajov
Celková dĺžka (mm)4 975
Celková šírka (mm)1 885
Celková výška (mm)1 470
Rázvor náprav (mm)2 920
Pohonná sústavapohon zadných kolies
Počet miest pre cestujúcich5
Jazdný dosahcca o 30 % väčší ako pri súčasnom modeli