Čo znamená

Hybrid Synergy Drive?

Zoznámte sa s výhodami hybridnej technológie

Hybrid Synergy Drive (HSD) označuje pokrokovú hybridnú technológiou pohonu automobily Toyota, ktorá vhodne spája zážihovú jednotku a elektromotor – teda dva motory v jednom automobile. Vyvážené spojenie oboch pohonov následne prináša vyšší výkon a mimoriadne nízku spotrebu paliva. Jazda v čisto elektrickom režime je navyše absolútne plynulá a neobyčajne tichá.

Hybrid Synergy Drive navyše používa sofistikovaný systém na báze recyklácie energie. Okrem spotreby energie na pohon počas jazdy vozidlo tiež energiu produkuje (napr. brzdením). Vo väčšine automobilov je táto energia celkom nevyužitá. Technológia HSD je však schopná túto energiu zachytiť, uchovať a opäť využiť na pohon elektromotora.

Dvojaký výkon, dvojnásobné potešenie

Nový Auris HSD má dva motory – zážihový a elektrický. Obe jednotky v synergickej spolupráci pohotovo ponúkajú vyšší výkon aj krútiaci moment, a to vo chvíľach, keď to najviac potrebujete. Celkový systémový výkon v tomto prípade predstavuje 136 koní. Ak treba posilniť dynamiku, napr. pre vyššie potešenie z jazdy, stačí stlačiť tlačidlo Power.

/
  • Jazda do kopca: Vozidlo poháňajú obidva motory pre čo najlepšiu dynamiku.
  • Spomaľovanie a brzdenie: Systém rekuperuje kinetickú energiu na dobíjanie akumulátora.
  • Predchádzanie: Vozidlo poháňajú obidva motory pre čo najlepšiu dynamiku.
  • Státie: Obidva motory sa automaticky vypínajú, aby sa zbytočne neplytvalo energiou na voľnobežný chod.
Ani kvapku paliva navyše

Nie je tajomstvo, že vo väčšine vozidiel pri jazde po meste rýchlo rastie spotreba paliva. Nový Auris HSD však nie je ako väčšina ostatných automobilov. Napríklad už tým, že rekuperuje energiu a má dva rôzne motory – zážihový a elektrický. Obidve jednotky v dokonalej spolupráci vykazujú kombinovanú spotrebu paliva len 3,8 l/100 km. A v režime jazdy Eco možno spotrebu ďalej znížiť.

Ak však nechcete benzín vôbec spaľovať, jednoducho zvolíte čisto elektrický režim EV a pri rýchlosti do 50 km/h si môžete užívať jazdu bez jedinej kvapky paliva.

Priestor na vlastné myšlienky

Zvolením režimu EV si budete môcť užívať neuveriteľné ticho, ktoré v interiéri novej Toyoty Auris HSD panuje. Čisto elektrický režim, samozrejme, neprodukuje žiadne emisie a poskytuje absolútne plynulú jazdu. Veríte, že aj vaše vozidlo môže byť pokojným miestom, kde si užívate každú chvíľku?

/
Znižovanie emisií

Dokonalým spojením elektromotora so zážihovým agregátom produkuje Auris HSD len 87 g CO2/km, čo je na rodinné vozidlo skutočne pozoruhodná hodnota.

A v režime EV môžete redukovať emisie úplne na nulu len tým, že neprekročíte rýchlosť 50 km/h.

/