CELICA

História športových vozidiel Toyota (časť 3)

V okamihu, keď Celica v roku 1970 prvý raz otočila svojimi kolesami, bola predurčená stať sa hviezdou - snáď k tomu prispelo aj označenie, ktoré v španielčine znamená ‘nadpozemský’ či ‘božský’. Cieľom konštruktérov Toyoty Celica bolo sprostredkovať vodičom väčší pocit slobody spojením praktického interiéru, športového charakteru a dostupnej cenovky.

Nadpozemská Celica

Napriek tomu, že návrhári kládli dôraz predovšetkým na pohodlie a jednoduché ovládanie, Celica mala v zákrutách uspokojiť aj naozajstných automobilových nadšencov. Nezávislé zavesenie predných kolies v kombinácii so zadným zavesením štyrmi ramenami našťastie v ostrých zákrutách nesklamalo.

Celica štvrtej generácie z roku 1985 priniesla markantnú zmenu v podobe nového usporiadania s pohonom predných kolies (namiesto predchádzajúceho pohonu kolies zadnej nápravy). Za zmienku stojí predovšetkým verzia GT-Four z roku 1986, ktorá predstavila stály pohon všetkých kolies a agilný motor DOHC s výkonom 185 koní – vtedy najvýkonnejší dvojlitrový agregát v Japonsku – a vytvorila tak skvelú zbraň pre získanie titulu na svetovom rallyovom šampionáte (WRC).

/
/
 
/
/

Na úspech nemusel tím dlho čakať. V roku 1990 si titul pre pretekárskych jazdcov vybojoval Carlos Sainz (prvý raz pre japonského výrobcu), ktorý súčasne získal druhé miesto v súťaži o pohár konštruktérov. V roku 1992 uzrel svetlo sveta nový špeciál homologovaný pre WRC s označením GT-Four RC (skr. Rally Competition). Ten nadviazal na predchádzajúce úspechy získaním titulu pre pretekárskych jazdcov WRC a pohára konštruktérov v rokoch 1993 a 1994 (piloti Juha Kankkunen, resp. Didier Auriol).

V roku 1999 potom vznikla siedma generácia Toyoty Celica; tí, ktorí sa vtedy prizerali slávnostnému odhaľovaniu vozidla, iste netušili, že ide o poslednú interpretáciu tohto modelu. Po 35 rokoch, siedmych rôznych generáciách, nespočetných víťazstvách v automobilových pretekoch a viac ako 4 miliónoch predaných vozidiel sa otočila posledná stránka v histórii modelu Celica. Našťastie, spomienky na najjasnejšie hviezdy nevyblednú ani za celý život…

Viac informácií o tradíciách automobilky Toyota

Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie Čím odolnejšie, tým lepšie. Čím odolnejšie, tým lepšie. Toyota na Rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Zistite viac. Turecká rely Turecká rely Prvé a druhé miesto pre Toyotu.
SUPRA
História športových vozidiel Toyota (časť 4)