COROLLA

História športových vozidiel Toyota (časť 5)

Corolla, najznámejší rodinný model od Toyoty – a zároveň najpredávanejšie vozidlo sveta – do spoločnosti pravých športových vozidiel zdanlivo nepatrí, ale pravdou je, že pod označením Corolla sa v priebehu rokov predstavilo niekoľko mimoriadne obľúbených športových vozidiel Toyota.

Corolla odhaľuje svoju menej známu tvár

Najväčšou ikonou je nepochybne Corolla (AE86) Levin z polovice 80. rokov minulého storočia. Dôkazom je aj to, že fanúšikovia dodnes toto vozidlo s láskou označujú ako AE86 – v japončine “Hachi-Roku”, čiže “osem-šesť" – čo je kódové označenie podvozku používaného Toyotou. V dobe uvedenia na trh prechádzali ostatní zástupcovia modelového radu Corolla – podobne ako väčšina osobných vozidiel – na konfiguráciu s pohonom predných kolies, zatiaľ čo tradičné usporiadanie s motorom vpredu a pohonom zadných kolies zostalo vyhradené športovým kupé, akým bol napr. Levin.

/
/
 
/

AE86 bolo zhmotnením snov každého zapáleného vodiča: vysokootáčkový a charizmatický motor 1,6 litra DOHC s výkonom 124 koní v spojení s podmanivým podvozkom, pohonom zadných kolies a nízkou polohou za volantom. AE86 sa tak čoskoro stalo voľbou náročných rallyových jazdcov a okruhových pretekárov, ktorí žiadali hravý, spoľahlivý a rýchly stroj s pohonom zadných kolies.

Do širokého povedomia sa však AE86 zapísalo predovšetkým vďaka svojej priekopníckej úlohe vo svete driftovania a strieborného plátna. AE86 je dodnes tradičnou voľbou pre driftovacie prehliadky a súťaže; z dôvodu vyváženého jazdného správania a príkladnej kontroly sa preň rozhodla aj japonská pretekárska legenda Keiichi Tsuchiya. Avšak zrejme najpreslávenejším zástupcom AE86 je bielo-čierne vozidlo, ktoré sa v roku 1995 objavilo v klasickom animovanom seriáli ‘Initial D’ natočeného podľa mangy: film rozpráva príbeh Takumiho Fujiwary, vodiča donáškovej služby vo dne a kráľa driftu v nočných hodinách. A vozidlo jeho srdca – nuž, samozrejme, musela to byť legendárna Toyota AE86 Trueno.

Obdobie GTi

O niečo neskôr, v 80. rokoch minulého storočia, sa na scéne objavila ďalšia športová Corolla, verzia s označením Corolla GTi. V tej dobe boli veľmi žiadané štandardné rodinné hatchbacky s výkonným motorom, športovým podvozkom a dravými karosárskymi gitmi - a Corolla GTi sa tak trafila presne do čierneho.

/
/
 
/
/

Corolla GTi, osadená vyladeným motorom s objemom 1587 cm3 – ktorý bol blízkym príbuzným jednotky z modelu Corolla AE86 Levin – s dvomi vačkovými hriadeľmi (DOHC) a jednobodovým vstrekovaním paliva, ponúkla agilnú odozvu podporenú maximálnym výkonom 130 koní. V spojení s hmotnosťou iba 1075 kg to znamenalo (vo svojej dobe) elektrizujúci charakter vyplývajúci zo zrýchlenia na 100 km/h pod deväť sekúnd a najvyššou rýchlosťou dosahujúcou 200 km/h.

V snahe skrotiť vyšší výkon, ponúknuť vodičovi bezprostredný pôžitok z jazdy a zabezpečiť potrebnú bezpečnosť došlo aj k vylepšeniu podvozku a inštalácii odvetrávaných brzdových kotúčov na všetkých štyroch kolesách. Už na prvý pohľad bolo každému jasné – pri pohľade zvonku aj zvnútra – že toto nie je obyčajná Corolla: stačil pohľad na športový predný nárazník a zadný spoiler, funkčné prahové nadstavce a markantné označenie GTi na karosérii, resp. anatomicky tvarované športové sedadlá alebo trojramenný volant v kabíne.

Viac informácií o tradíciách automobilky Toyota

História športových vozidiel Toyota História športových vozidiel Toyota Tradícia dlhšia ako 50 rokov. Rad Toyota GR Rad Toyota GR Séria Toyota GR je rad čistých športových automobilov. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Systém e- Call. Keď záleží na každej sekunde Systém e- Call. Keď záleží na každej sekunde Zistite viac Toyota Corolla Toyota Corolla Rodina hybridných modelov Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie
MR2
História športových vozidiel Toyota (časť 6)