MR2

História športových vozidiel Toyota (časť 6)

Toyota MR2 z roku 1984 v skutočnosti vychádzala z návrhárskeho projektu z roku 1976, ktorého cieľom bolo postaviť zábavné, avšak úsporné vozidlo – veľmi pripomínajúce bývalú Toyotu Sports 800. Behom ďalších rokov sa pôvodná koncepcia vyvinula do športového vozidla, a tak sa zrodilo dvojmiestne vozidlo s motorom medzi nápravami (‘Midship Runabout 2-seater’), ktoré sa pripojilo k väčším súrodencom Celica a Supra.

Kompaktná zábava pre novú generáciu

Toyota MR2 priniesla vrcholnú mieru zábavy; k tomu jej pomohla kompaktná a praktická karoséria, mimoriadne dobrá ovládateľnosť a agilný motor – nehovoriac o pocite dokonalého spojenia s okolitým prostredím vo verzii so strechou Targa (na želanie). MR2 s motorom v strede bolo v Japonsku vôbec prvé sériovo vyrábané vozidlo s motorom medzi nápravami. Vďaka tomuto poňatiu sa uvedený model v dobovej tlači tešil jednomyseľnej chvále, a malá Toyota tak nakoniec získala prestížny titul Japonské Auto roku 1984-85.

/
/
 
/
/

Po viac ako piatich rokoch prevzal štafetu model druhej generácie, ktorý od predchodcu skopíroval uloženie motora medzi nápravami a zábavný jazdný charakter, ale súčasne sa zacielil na náročnejších zákazníkov. Atraktivitu Toyoty MR2 umocnila väčšia karoséria neobvyklých tvarov, kvalitnejší interiér a vycibrenejší a pohodlnejší jazdný charakter. Vďaka týmto pevným základom sa Toyota MR2 druhej generácie úspešne predávala po dobu neuveriteľných desiatich rokov.

Napriek tomu, že tretia (a posledná) generácia vyšla pod rovnakým označením (v Japonsku už MR-S), evidentne išlo o celkom nepriameho nástupcu. MR2 odhodilo väčšiu a dospelejšiu karosériu predchodcu a predstavilo sa v podobe menšieho, ľahšieho a lacnejšieho roadsteru s otvorenou strechou. Nový MR2 Roadster mal všetky predpoklady stať sa čistým a dynamickým športovým vozidlom pre budúce storočie.

Podobne ako model Celica i Toyota MR2 utrpela celosvetovým poklesom trhu so športovými vozidlami, a tak bola výroba v roku 2007 ukončená. Po dvoch desaťročiach a troch generáciách výroby sa Toyota MR2 hlboko vtisla do sŕdc mnohých zákazníkov, ktorí na ňu budú radi spomínať ešte veľmi dlhú dobu.

Viac informácií o tradíciách automobilky Toyota

Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie Čím odolnejšie, tým lepšie. Čím odolnejšie, tým lepšie. Toyota na Rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Zistite viac. Turecká rely Turecká rely Prvé a druhé miesto pre Toyotu.
GT86
História športových vozidiel Toyota (časť 7)