SUPRA

História športových vozidiel Toyota (časť 4)

Označenie Supra, z latinského výrazu pre ‘prekračujúci’ alebo ‘nad’, sa ukázalo byť vhodným prívlastkom pre pravdepodobne najpreslávenejšie športové vozidlo značky Toyota.

Vzostup Toyoty Supra

Toyota Supra sa v roku 1978 na japonskom trhu pôvodne predstavila pod označením Celica XX (na iných trhoch Celica Supra). Dlhší, širší a výkonnejší model s vycibrenými jazdnými vlastnosťami, odvodený od Toyoty Celica a poháňaný zamatovo bežiacim šesťvalcom, bol dokonalou odpoveďou na rozvíjajúci sa trh cestovných vozidiel v Severnej Amerike.

V roku 1982 potom Supra dorazila do Európy s novým ostrejším vzhľadom, ktorý vychádzal z platformy Toyoty Celica tretej generácie. Robustné vytiahnuté lemy blatníkov a markantné vyklápacie svetlomety išli ruka v ruke s agilným motorom, v tejto kategórii považovaným za nevyhnutnosť. Vďaka tomu mimoriadne atraktívna Supra skvele zapadla do dizajnu a kultúry 80. rokov minulého storočia.

/
/
 
/
/

Netrpezlivo očakávaná Supra štvrtej generácie z roku 1993, zaujímavá svojou dlhou kapotou a plynulými krivkami, čerpala veľkou mierou z tradícií modelu 2000GT. Vďaka ľahkým materiálom – kvôli úspore hmotnosti boli dokonca použité duté kobercové vlákna – sa konštruktérom podarilo v porovnaní s predchodcom znížiť hmotnosť o plných 100 kg. Keď sa k tomu pridal agilný trojlitrový motor s dvojitým preplňovaním, výsledok bol ohromujúci – nováčik z Japonska pripravil výrobcom superšportiakov z Talianska a Nemecka nejednu bezsennú noc.

Toyota Supra sa v rokoch 1995 až 2003 úspešne zapísala do histórie motoršportu vďaka svojej účasti v legendárnom preteku 24 hodín Le Mans, mimoriadne náročných pretekoch do vrchu Pikes Peak aj v rade tuzemských a medzinárodných majstrovstiev. Vydobyla si tak už legendárne postavenie, ktorému sa teší medzi fanúšikmi vozidiel Toyota, najrôznejšími úpravcami automobilov, tuningovými špecialistami a motoristickými nadšencami z celého sveta. Kvôli celosvetovému vývoju bola výroba modelu Supra v roku 2003 ukončená, ale po celom svete nájdeme mnoho ľudí pevne veriacich tomu, že duch modelu Supra bude v blízkej budúcnosti opäť vzkriesený.

Viac informácií o tradíciách automobilky Toyota

Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie Čím odolnejšie, tým lepšie. Čím odolnejšie, tým lepšie. Toyota na Rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Toyota Hilux vyhrala rely Dakar Zistite viac. Turecká rely Turecká rely Prvé a druhé miesto pre Toyotu.
COROLLA
História športových vozidiel Toyota (časť 5)