Nová Toyota Yaris GRMN

Vysoký výkon inšpirovaný motoristickým strojárstvom značky Toyota

2017-03-24

Nový model Yaris GRMN je viac než len obyčajný vysokovýkonný hatchback. Je to čistokrvný výkonnostný model, ktorý priamo ťaží zo strojárskych zručností v oblasti konštrukcie a zvyšovania výkonu, ktoré značka Toyota rozvíja v rámci svojho motoristického programu. Model poháňa nový 1,8-litrový motor s plniacim kompresorom, ktorý dodá výkon vyše 210 k (DIN) a sľubuje rýchlosť, vyrovnanosť a bohatú odmenu pre vodiča.

Nová Toyota GRMN - Exteriér

NOVÝ YARIS GRMN je autentický, plnokrvný a citlivo vyladený vysokovýkonný hatchback, inšpirovaný a ovplyvnený návratom spoločnosti Toyota na Majstrovstvá sveta v rely (WRC) s tímom TOYOTA GAZOO Racing a modelom Yaris WRC. Šampionát WRC, na ktorý sa značka Toyota vracia po 17-ročnej prestávke, je vrcholom tohto športu a nepochybne jej prinesie nové výzvy a príležitosti pre ďalší rozvoj svojich ľudí a objavovanie nových technológií. Umožní jej zároveň vyskúšať rozmanité jazdné situácie, podmienky a stav ciest po celom svete, čo bude prínosom v jej neutíchajúcom úsilí vyrábať stále lepšie vozidlá.

Vplyv motoristického športu je vidieť v špeciálnych výkonnostných prvkoch, ktoré hovoria o výnimočných kvalitách vozidla Yaris GRMN, a to rovnako v štýle jeho exteriéru, ako aj v interiéri, ktorý je výrazne zameraný na vodiča. Model sa tiež pýši svojím unikátnym náterom – biely lak v kombinácii s jasnými červenými a čiernymi prvkami na kapote a prahoch dverí – ktorý odráža typické farby plnokrvného pretekárskeho automobilu.

Spoločnosť Toyota vyzvala svoje európske tímy, aby navrhli Yaris GRMN a vyrobili jeho motor aj interiér, zatiaľ čo zodpovednosť za podvozok a brzdový systém pripadla kolegom v Japonsku. Výrobu vozidla bude mať na starosti výrobný závod spoločnosti Toyota Motor Manufacturing France vo francúzskom Valenciennes.

Hoci úspešné výkonnostné modely GRMN sa v minulosti predávali v Japonsku, Yaris GRMN je prvý, ktorý sa bude predávať v Európe. Jeho predaj sa začne začiatkom roku 2018.

Motor s plniacim kompresorom


Yaris GRMN je na európskom trhu s vysokovýkonnými hatchbackmi unikát, pretože ho poháňa motor s plniacim kompresorom. Tento vysoko citlivý 1,8-litrový agregát dodá viac než 210 k (DIN) výkonu, spojený je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá poháňa predné kolesá, a dosahuje najlepšie zrýchlenie vo svojej triede, a to z nuly na 100 km/h ako aj z 80 na 120 km/h na štvrtom prevodovom stupni.

Nová Toyota GRMN - Interiér
Podvozok a zavesenie kolies


Aby sa zaistilo, že fenomenálny výkon motora sa premietne aj do vskutku uspokojujúcej jazdy, ktorá vodiča odmení, má Yaris GRMN spevnený podvozok s dodatočnými výstužami, vrátane dodatočnej priečky medzi vežami upevnenia zavesenia predných kolies. Využíva výhody odpruženia, ktoré odborníci vyladili pri rozsiahlom testovaní na okruhu Nordschleife v Nürburgringu, k čomu významnou mierou prispeli motoristické aktivity tímu Toyota GAZOO Racing. Samosvorný diferenciál Torsen zaisťuje lepšiu trakciu a ovládateľnosť, kým kratšie pružiny umožňujú tesnejšie spojenie vozidla s vozovkou. Spojené sú so špeciálnymi tlmičmi, ktoré boli vyvinuté v spolupráci so spoločnosťou Sachs, a tyčou predného stabilizátora s väčším priemerom.

Vozidlo je vybavené vysokovýkonnými športovými brzdami s veľkými vetranými kotúčmi a štvorpestikovými prednými strmeňmi.

Nová Toyota GRMN - Exteriér
Nová Toyota GRMN - Exteriér
Športový štýl


Výkonnostný kredit modelu Yaris GRMN je jasne viditeľný v celej jeho štýlovej úprave. Vozidlo je v ponuke výlučne v trojdverovej forme, jazdí na 17-palcových viaclúčových diskoch kolies z ľahkých zliatin BBS a je vybavené zákazkovým čiernym zadným spojlerom v štýle krídla. K prvkom výbavy patria špeciálne predné a zadné nárazníky, zadný difúzor a výrazná stredová koncovka výfuku.

Zameranie na výkon je rovnako vyjadrené aj v kabíne modelu Yaris GRMN. Spoločnosť Toyota Boshoku navrhla špeciálne pre toto vozidlo predné športové sedadlá, ktoré poskytujú najlepšie anatomické vlastnosti a oporu tela v tejto triede vozidiel.

K autentickým výkonnostným prvkom patrí kožou potiahnutý volant s malým priemerom, ktorý má vozidlo spoločný s modelom GT86. Volant obsahuje aj označenie stredovej osi, ktoré pomáha pilotom presne určiť polohu vozidla. K dispozícii je aj súprava hliníkových športových pedálov a prepracovaný kombimeter, ktorý odráža neobyčajný športový charakter vozidla.

Nová Toyota GRMN - Interiér
Nová Toyota GRMN - Interiér

Zistite viac

Celkové prevádzkové náklady Toyoty Celkové prevádzkové náklady Toyoty najnižšie medzi značkami automobilov! Nová Toyota Yaris 2017 Nová Toyota Yaris 2017 Nové varianty výbavy a motor 1,5 l. Tím TOYOTA GAZOO Racing Tím TOYOTA GAZOO Racing Švédska rely. Nová vysokovýkonná Toyota Yaris Nová vysokovýkonná Toyota Yaris Zistite viac. TOYOTA GAZOO Racing predstavil svoj špeciál TOYOTA GAZOO Racing predstavil svoj špeciál Toyota Yaris WRC Nový dizajn značky Toyota Nový dizajn značky Toyota Toyota predstavuje nový dizajn značky Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Nový model GR Yaris Nový model GR Yaris Zoznámte sa s novým modelom Toyota GR Yaris Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Pozrite si edíciu Y20 TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing víťazstvo v Rely Nemecko Rast značky Toyota Rast značky Toyota pokračuje aj v roku 2018