Tänak a TOYOTA GAZOO Racing

oslavujú víťazstvo v Rely Nemecko

2018-08-21

Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT oslavuje druhé víťazstvo v rade po tom, čo Ott Tänak svoj triumf na Rely Fínsko potvrdil prvým miestom na nemeckej rely. Výsledkom je prvé víťazstvo na asfalte s Toyotou Yaris WRC. Podobne ako vo Fínsku dosiahol tím hneď dvojité pódiové umiestnenie, pretože Esapekka Lappi došiel do cieľa ako tretí, a pomohol tak Toyote vyšplhať sa na druhú priečku v majstrovstvách továrenských tímov.

Tänak v nemeckej rely viedol prakticky od začiatku až do konca, vedúcu pozíciu prepustil len krátko po superšpeciálke č. 2. Do posledného dňa nastupoval s časovou výhodou 43,7 sekundy, ktorú si starostlivo držal pri oboch prejazdoch 29 km rýchlostnej skúšky okolo viníc pri Grafschafte. Víťazstvo potom spečatil v Power Stage pri vrchu Bosenberg, kde s časovým rozdielom len 0,1 s zopakoval svoj najrýchlejší čas z Fínska.

Tänak s navigátorom Martinom Järveojom tak vybojovali už tretie víťazstvo od tohtoročného nástupu do Toyoty, ktoré je súčasne druhou výhrou uvedenej dvojice na nemeckej rely za mnoho rokov. Tänak sa vďaka tomu zároveň priblížil k prvým dvom súťažným jazdcom v rámci celkového bodovania šampionátu.

TOYOTA GAZOO Racing Yaris WRC

Lappi vyrážal do posledného dňa z piatej pozície a vďaka čistému prejazdu prvou nedeľňajšou rýchlostnou skúškou sa posunul na tretie miesto. V Power Stage bol tretím najrýchlejším, a tak Lappi s navigátorom Jannom Fermom počas troch podnikov vybojovali druhé pódiové umiestnenie, ktoré je súčasne ich prvým na asfaltovom povrchu v rámci WRC.

Tento výsledok súčasne upevňuje Lappiho pekné štvrté miesto v rebríčku súťažných jazdcov v rámci jeho prvej kompletnej sezóny na tejto úrovni motošportu. Jari-Matti Latvala bol počas prvej nedeľňajšej rýchlostnej skúšky nútený odstúpiť kvôli poruche hydraulického čerpadla, ktorá jeho vozidlu znemožnila ďalšiu jazdu. Do posledného dňa pritom po úspešnej sobote, kedy v dvoch rýchlostných skúškach zvíťazil, vstupoval ako tretí s odstupom iba 0,8 sekundy za druhým v poradí.

TOYOTA GAZOO Racing Esapekka Lappi, Tänak
Zľava Martin Jarveoja a Ott Tanak
Tommi Mäkinen (šéf tímu)

„Pre náš tím je to ďalší úžasný okamih. Ott opäť podával mimoriadne výkony. Jediným sklamaním bolo to, čo sa dnes ráno prihodilo Jari-Mattimu. Je mi ho veľmi ľúto, pretože sme boli presvedčení, že na dnešných rýchlostných skúškach by sa mu darilo dobre. Zdá sa, že sa mu smola lepí na päty, ale snažíme sa ho podporovať, ako najlepšie dokážeme.

Esapekka predviedol nádherne čistú jazdu bez chýb, ku ktorým na takejto rely dochádza veľmi ľahko. Každý na dosiahnutie tohto skvelého výsledku na asfalte odviedol veľký kus práce a všetci majú tiež motiváciu vynaložiť maximálne úsilie aj po celý zvyšok roka.“

TOYOTA GAZOO RACING Yaris WRC
Jari-Matti Latvala (jazdec, vozidlo č. 7)

„Na cestnom úseku k prvej rýchlostnej skúške som sa zastavil, a keď som potom zaradil jednotku, nezabrala. Hydraulické čerpadlo sa zastavilo, a hoci som mohol prepnúť na páku ručného radenia, prevodovka trpela ohromným namáhaním, a nakoniec sme sa museli úplne zastaviť. Tento rok sme mali veľa smoly, ale z tohto víkendu mám dobrý pocit. Vozidlo išlo veľmi dobre a užil som si naše súboje, čo je najdôležitejšie.“

TOYOTA GAZOO RACING
TOYOTA GAZOO RACING
Ott Tänak (jazdec, vozidlo č. 8)

„Toto je rozhodne najťažšie víťazstvo mojej kariéry. Väčšinu víkendu to bol naozaj tesný súboj a musel som riadne tlačiť na pílu. V piatok vo viniciach som bol s autom veľmi dobre zladený. V sobotu ráno som takú istotu necítil, ale tím pri servise dokázal veľmi zlepšiť nastavenie. Dnes mi stačilo čisto odjazdiť. Mám obrovskú radosť za celý tím: tento víkend sme boli ohromne silní. V majstrovstvách sa posúvame správnym smerom, ale stále to musím brať podnik za podnikom: teraz sa zameriavam na Turecko a snažím sa pripraviť, ako najlepšie to len pôjde.“

TOYOTA GAZOO Racing
Esapekka Lappi (jazdec, vozidlo č. 9)

„Bol to náročný víkend, ale zároveň aj čistý a bezproblémový, a tak sme to dotiahli až na stupne víťazov. Včera aj dnes dopoludnia to pre ostatných bolo veľmi dramatické. Je to proste rely a v takej situácii sme už boli. Myslím, že sme tento víkend dosiahli slušný pokrok. Myslím, že ešte potrebujem nejaké skúsenosti, aby som zistil, aké limity platia pre podobné cesty plné nečistôt. Pre chyby tu nie je veľký priestor a tentoraz som žiadnu skutočne urobiť nechcel.“

Konečná klasifikácia, Nemecká Rely
  1. Ott Tänak / Martin Järveoja (Toyota Yaris WRC) 3 hod 03 min 36,9 s 
  2. Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC) +39,2 s 
  3. Esapekka Lappi / Janne Ferm (Toyota Yaris WRC) +1 min 00,9 s 
  4. Sebastien Ogier / Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC) +1 min 34,5 s 
  5. Teemu Suninen / Mikko Markkula (Ford Fiesta WRC) +2 min 02,9 s 
  6. Andreas Mikkelsen / Anders Jaeger (Hyundai i20 Coupe WRC) +2 min 13,8 s 
  7. Craig Breen / Scott Martin (Citroen C3 WRC) +2 min 39,1 s 
  8. Marijan Griebel / Alexander Rath (Citroen DS3 WRC) +10 min 41,2 s 
  9. Jan Kopecky / Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) +13 min 12,8 s 
  10. Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (Skoda Fabia R5) +13 min 16,6 s

Nedokončil: Jari-Matti Latvala/Miikka Anttilla (Toyota Yaris WRC)

A čo bude nasledovať?

Do seriálu WRC sa prvýkrát od roku 2010 opäť zaradila turecká rely (13. – 16. Septembra), ktorá prebehne na novej lokalite okolo letoviska Marmaris na pobreží Stredozemného mora. Okrem teplého počasia sa očakáva kombinácia hladkých a rýchlych šotolinových vozoviek aj náročnejších horských prejazdov po kamenistých cestách.

Zistite viac

Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Toyota Yaris oslavuje 20 rokov Pozrite si edíciu Y20 Rast značky Toyota Rast značky Toyota pokračuje aj v roku 2018 Nemecký prieskum Nemecký prieskum Najspokojnejší sú vodiči Toyoty! Rely Sardínia Rely Sardínia Esapekka Lappi vybojoval tretie miesto Portugalská rely Portugalská rely zakončená víťaznými jazdami. TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing vyhrala argentínsku rely. Rely Mexiko Rely Mexiko skončila úspešne troma víťazstvami. Toyota v súťažiach WRC Toyota v súťažiach WRC Hranice až v nebi. Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC Najnovšia verzia špeciálu Toyota Yaris WRC pre sezónu 2018 Toyota Yaris GRMN Toyota Yaris GRMN Inšpirovaná motoristickým športom Premiéry Toyoty Premiéry Toyoty Toyota na autosalóne vo Frankfurte 2017 TOYOTA GAZOO RACING TOYOTA GAZOO RACING ladí na nemecký asfalt.