Nová Toyota AYGO

Svetová premiéra 6. marca na ženevskom autosalóne

2018-02-26

Na ženevskom autosalóne bude mať 6. marca svetovú premiéru nová Toyota Aygo. Inovovaný model jedného z najpredávanejších automobilov v segmente A ponúkne ešte lepšie jazdné vlastnosti aj ovládateľnosť pre väčšie potešenie za volantom. To všetko podčiarkuje svieži a výrazný imidž, ktorý je pre nové Aygo charakteristický.

Súčasná Toyota AYGO, uvedená v roku 2014, priniesla spoločnosti Toyota v Európe v segmente A pozoruhodné úspechy. Vďaka charakteristickému a okamžite rozpoznateľnému tvaru „X“ v prednej časti a bohatým možnostiam dostupných úprav pre zákazníkov dokáže za všetkých okolností vytŕčať z davu.

Aygo tradične oslovuje záujemcov kladúcich dôraz na štýl, ktorí si vozidlo nekupujú iba kvôli obyčajnému uspokojeniu racionálnych potrieb. Aygo je vďaka svojmu pozoruhodnému vzhľadu a atraktívnym jazdným vlastnostiam jedným z najúspešnejších modelov značky Toyota z hľadiska schopnosti prilákať nových zákazníkov a záujemcov od iných značiek.

V roku 2017 bolo Aygo v Európe jedným z najpredávanejších modelov v segmente A, keď sa predalo viac ako 85 000 vozidiel a podiel v segmente dosiahol 6,6 %.

Dizajn

Nové Aygo si zachovalo svoj charakteristický vzhľad v podobe písmena „X“ v prednej časti vozidla, avšak pôvodná dvojrozmerná grafika bola prepracovaná do výraznejšej priestorovej podoby.

Súčasťou výraznej prednej časti sú aj prepracované združené svetlomety v duchu dizajnového jazyka Keen Look so zabudovanými svetlami denného svietenia, ktoré už na prvý pohľad potvrdzujú neprehliadnuteľnú formu nového modelu Toyota Aygo.

Orámovaná maska chladiča v spodnej časti zdôrazňuje stabilný postoj modelu Toyota Aygo a typickú agilitu tohto kompaktného vozidla. Šírku vozidla zvýrazňujú dekoratívne prvky pod svetlometmi, ktoré môžu byť v čiernom, lesklom čiernom alebo striebornom vyhotovení.

Pri pohľade zboku nadväzujú na trojrozmernú prednú časť kryty zadných skupinových svetiel s novým tvarom, ktoré opticky prepájajú prednú a zadnú časť vozidla a vytvárajú pocit pohybu dopredu a zvýšenej dynamiky.

Nové LED svetlovodné trubice v zadnej časti vozidla prepožičiavajú modelu Toyota Aygo rafinovaný vzhľad a je vďaka nim okamžite rozpoznateľná. Jedinečný svetelný podpis vyvoláva pocit kompaktnej kabíny nad širšími nárazníkmi a zároveň zdôrazňuje šírku zadnej časti vozidla a jeho vysokú stabilitu.

Exteriér s novým stvárnením ide ruka v ruke s dvoma novými odtieňmi karosérie – čiernym s modrými doplnkami a purpurovým s čiernou strechou – a rozšírením ponuky kolies o ozdobné kryty s technickým vzhľadom a 15-palcové zliatinové kolesá – v jedinečnom vyhotovení pre jednotlivé stupne výbavy, opäť s dôrazom na prémiový vzhľad nového modelu.

Zmodernizovaná grafika prístrojov združeného displeja sa vyznačuje výraznejším trojrozmerným spracovaním a novou farbou podsvietenia. Návrhári použili prestížnejší farebný motív s odtieňom „sivý kremeň“ a „čierny lak“. Pre väčšinu stupňov výbavy taktiež vznikla nová látka čalúnenia sedadiel.

Nová Toyota Aygo 2018 v bielej farbe (červené doplnky)
Usporiadanie stupňov výbavy

Usporiadanie stupňov výbavy pre nové Aygo má vďaka špeciálnemu zameraniu na najvyššiu časť segmentu za úlohu osloviť širšie skupiny záujemcov. Pre každý stupeň výbavy sú typické jedinečné dizajnové prvky, ktoré sú ľahko rozpoznateľné podľa vyhotovenia predného nárazníka, špecifických zliatinových diskov kolies a úpravy interiéru.

Všetky stupne výbavy, od základného x cez prostredný x-play až po špeciálne edície x-cite a x-me svojím poňatím oslovujú vkus a potreby rôznych skupín zákazníkov.

Uprostred ponúkaných stupňov výbavy pre nový model Toyota Aygo stojí x-play. Jeho súčasťou je niekoľko prvkov, s ktorými si zákazníci môžu vozidlo upraviť podľa vlastného vkusu. Široká a cenovo výhodná sériová výbava x-play obsahuje komfortné prvky, ako napr. klimatizáciu alebo multimediálny systém x-touch so 7-palcovým dotykovým displejom

Modelový rad Aygo budú tiež v pravidelných intervaloch osviežovať dve špeciálne edície s označením x-cite a x-me.

Verzia x-cite je najvýraznejším členom modelového radu AYGO. Prináša jedinečný purpurový odtieň karosérie v dvojfarebnom vyhotovení, špecifické 15-palcové zliatinové disky kolies, sedadlá čalúnené látkou Manhattan s purpurovým prešívaním, dekoratívne prvky okolo výduchov ventilácie a na hlavici radiacej páky vo farbe karosérie, resp . prístrojový panel a okolie radiacej páky vo vyhotovení „čierny lak“.

Záujemcov o dynamickejší vzhľad vozidla zrejme zaujme verzia x-me. Čierne vyhotovenie exteriéru dopĺňajú čierne dekoratívne prvky svetlometov, výrazné vonkajšie spätné zrkadlá v modrom odtieni, jedinečná súprava športových nálepiek, špecifické 15-palcové zliatinové disky kolies s desiatimi lúčmi, polokožené čalúnenie a namodro nalakované prvky v interiéri.

Nová Toyota Aygo 2018 v bielej farbe (červené doplnky) - zadná časť vozidla
Jazdná dynamika

Nové Aygo charakterizujú vylepšené jazdné vlastnosti a lepšia dynamika jazdy pre ešte vyššiu agilitu v meste, avšak pri zachovaní nízkej spotreby paliva na vrchole triedy. Prínosom je aj zníženie hluku, vibrácií a chvenia v prospech pohodlia na palube.

Oceňovaný trojvalec Toyota s objemom 998 cm3 DOHC 12V s časovaním ventilov VVT-i teraz spĺňa požiadavky emisnej normy Euro 6.2. Zmodernizovaný agregát prináša ideálny pomer výkonu a spotreby paliva s lepším dávkovaním krútiaceho momentu pri nižších otáčkach v záujme vyššieho pôžitku z jazdy v mestskej premávke.

Výhodou jednotky je nový systém zdvojených vstrekovačov paliva, vyšší kompresný pomer, množstvo nových komponentov s nízkym trením, systém chladenia recirkulácie výfukových plynov (EGR) a vylepšený vyvažovací hriadeľ pre zníženie vibrácií pri voľnobežných otáčkach.

Motor teraz dosahuje max. výkon 53 kW (72 k) pri 6 000 ot./min. a krútiaci moment 93 Nm pri 4 400 ot./min. Nové Aygo zrýchli z 0 km/h na 100 km/h za 13,8 s a dosiahne maximálnu rýchlosť až 160 km/h. Spotreba paliva klesla zo 4,1 na 3,9 l/100 km*, čo predstavuje pokles úrovne emisií CO2 o 5 g/km na iba 90 g/km*.

V nadväznosti na vylepšenie parametrov motora a spotreby paliva prešla modernizáciou aj sústava zavesenia kolies nového modelu Toyota Aygo, a rovnako aj softvér sústavy riadenia. Vozidlo teraz reaguje na pokyny vodiča rýchlejšie a presnejšie v záujme ešte vyššej agility a potešenia za volantom v meste.

V neposlednom rade boli doplnené tesniace a absorpčné materiály v priestore prístrojovej dosky, predných stĺpikov, dverí a zadného panelu, čo sa prejavilo znížením hluku, vibrácií a chvenia v kabíne v celom spektre otáčok.

Nová Toyota Aygo 2018 s purpurovým odtieňom karosérie a s čiernou strechou
Bezpečnostný balík Toyota Safety Sense

Toyota Safety Sense spája rôzne technológie aktívnej bezpečnosti s cieľom predchádzať nehodám alebo zmierňovať ich následky pri najrôznejších dopravných situáciách.

Predkolízny bezpečnostný systém (PCS) funguje v rozsahu rýchlostí približne od 10 km/h do 80 km/h. Dokáže rozpoznať vozidlá vpredu a znižuje riziko nárazu zozadu. Ak hrozí nehoda, systém upozorní vodiča (akusticky aj opticky), aby začal brzdiť.

Systém PCS tiež zvýši tlak v brzdovej sústave s cieľom posilniť účinok bŕzd vo chvíli, keď vodič zošliapne brzdový pedál. Ak vodič včas nereaguje, systém PCS začne automaticky brzdiť, čím zníži rýchlosť vozidla približne o 30 km/h, prípadne vozidlo úplne zastaví, aby zabránil nehode, alebo aby sa aspoň znížila energia nárazu.

Asistent pre zachovanie stopy v jazdnom pruhu (LDA) monitoruje vodorovné značenie na vozovke a pomáha zabrániť nehodám alebo čelným nárazom v dôsledku nechceného opustenia jazdného pruhu. Ak vozidlo začne vychádzať z jazdného pruhu bez použitia smerových svetiel, systém LDA upozorní vodiča akustickou aj optickou výstrahou.

* Podľa jazdného cyklu NEDC – čaká sa na konečnú homologáciu