Zrodený z WRC

Nový model GR Yaris nie je bežný hot hatch.


Je to plnokrvný špeciál zrodený z WRC. Za jeho zrodom nestojí výbor, ale ľudia, ktorých spája jedna vášeň: víťazstvá. Na vývoji sa podieľal aj tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team, ktorý do projektu vložil vedomosti a technológie zo špičkového motoristického športu, aby model dokázal uspieť na všetkých povrchoch svetového šampionátu rely (WRC) a napriek tomu každý deň prinášať na cesty skutočný pocit športového vozidla.

Spojení cez rely


V roku 2014 spojil osud Tommiho Mäkinena a Akia Toyodu. Štvornásobný víťaz WRC a prezident spoločnosti Toyota – dvaja muži spojení prostredníctvom rely – sa stretli na jednej veľkolepej jazde na ľade. Skvelý podnet pre návrat značky Toyota do WRC so športovým vozidlom stvoreným pre víťazstvá. Nový GR Yaris.

TOYOTA GAZOO Racing
Všetko pre GR-FOUR


Základom nového modelu GR Yaris je systém GR-FOUR. Prvý športový systém pohonu všetkých kolies (AWD) spoločnosti Toyota za posledných 20 rokov bol vyvinutý v spolupráci s tímom TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team a vyladili ho jazdci WRC. Jeho súčasťou je systém High Response Coupling a elektronická spojka, aby ste si mohli užiť mimoriadnu úroveň priľnavosti a trakcie.

Pomocou ovládača režimu 4WD môžete v modeli GR Yaris okamžite zmeniť pomer krútiaceho momentu prenášaného medzi prednou a zadnou nápravou. Tri režimy – Track (50:50), Sport (30:70) a Normal (60:40) vám umožňujú prispôsobiť si správanie vozidla podľa seba – či vyžadujete dokonalejšie ovládanie pri jazde vysokou rýchlosťou na okruhu, pocit oduševnenej jazdy s pohonom zadných kolies na okresných cestách alebo vyššiu dynamiku v meste.

Prispôsobte jazdný zážitok svojmu gustu

Pomocou ovládača režimu 4WD môžete v modeli GR Yaris okamžite zmeniť pomer krútiaceho momentu prenášaného medzi prednou a zadnou nápravou. Tri režimy – Track (50:50), Sport (30:70) a Normal (60:40) vám umožňujú prispôsobiť si správanie vozidla podľa seba – či vyžadujete dokonalejšie ovládanie pri jazde vysokou rýchlosťou na okruhu, pocit oduševnenej jazdy s pohonom zadných kolies na okresných cestách alebo vyššiu dynamiku v meste.

/
Vyváženosť krútiaceho momentu

Súčasťou ľahkého systému 4WD modelu GR-FOUR je dynamický spojovací prvok a elektronická spojka, ktoré zabezpečujú vyváženosť medzi prednou a zadnou nápravou. Pri brzdení v zákrutách je krútiaci moment prenášaný na zadné kolesá s cieľom poskytnúť vodičovi lepšiu kontrolu nad riadením vozidla a väčšiu istotu.

/
Stvorený pre okruh

Predný a zadný samosvorný diferenciál (LSD) Torsen tvorí súčasť voliteľného paketu Sport, ktorým môžete doplniť svoj GR Yaris pre dosiahnutie maximálneho športového zážitku z jazdy. Rozdeľovaním krútiaceho momentu medzi pravými a ľavými kolesami systém LSD zabezpečuje optimálny výkon na ceste, maximalizuje rýchlosť a zintenzívňuje zábavu za volantom.

/
Odozva ako pri pretekoch


Pod kapotou modelu GR Yaris sa nachádza motor, ktorý je všetko len nie obyčajný. Novovyvinutý 1,6-litrový turbodúchadlom prepĺňaný motor s výkonom 261 koní a krútiacim momentom 360 Nm možno označiť za najvýkonnejší 3-valcový motor na svete.

Bol vyvinutý v súlade s predpismi WRC2, obsahuje pokročilé know-how z motoristického športu a materiály, ktoré sa nikdy predtým nepoužili v sériovom vozidle. Je kompaktný a ľahký, vďaka jedinečnej hlave a bloku, na mieru vyrobenému kľukovému hriadeľu, piestom a turbodúchadlu so systémom guľôčkových ložísk má špičkový výkon, takže je pripravený vyštartovať na trať a priniesť zábavu na cesty.

Svetová špička

Vďaka výkonu 261 k (podľa normy DIN) a krútiacemu momentu 360 Nm ide o najvýkonnejší trojvalcový hromadne vyrábaný motor. Model GR Yaris sa vyznačuje pohodlnou ovládateľnosťou a ľahkosťou jazdy v meste, no mimo mesta zrýchli pulz každého nadšenca športovej jazdy svojím pomerom výkonu a hmotnosti na úrovni 4,9 kg na konskú silu (podľa normy DIN).

/
Pretekársky pôvod

Náš úplne nový trojvalcový motor využíva know-how z motoristického športu a materiály, ktoré doposiaľ neboli použité v sériovo vyrábanom vozidle. Vďaka jedinečnej hlave valcov a bloku motora, na mieru vyrobeným piestom a kľukovému hriadeľu a turbodúchadlu typu single-scroll s guľôčkovým ložiskom sa v tomto ľahučkom motore ukrýva nespútaná energia.

/
Výkon na uzde

GR Yaris je postavený na špecializovanej platforme vybavenej vysokovýkonným dvojitým lichobežníkovým zavesením kolies. Výkonné predné dvojdielne brzdové kotúče s priemerom 356 mm a 4-piestovými strmeňmi poskytujú nezlomnú brzdnú schopnosť, zatiaľ čo vám presná šesťstupňová manuálna prevodovka ponecháva počas šoférovania veci vo vlastných rukách a postará sa o zážitok z jazdy.

/
Predurčený na úspech


Na rozdiel od väčšiny nových vozidiel nebol model GR Yaris navrhnutý tak, aby sa za ním otáčali davy, ale aby zbieral trofeje – a to štýlovo. Ľahká, trojdverová karoséria je vyrobená z množstva materiálov kvôli úspore hmotnosti – od strechy z plastu vystuženého karbónovými vláknami (CFRP) a bezrámových okien až po hliníkovú kapotu a dvere. V porovnaní s karosériou bežného modelu Yaris sa ušetrilo 38 kg, čím sa zdokonalila obratnosť vozidla a reakcie riadenia.

Kvôli optimalizácii aerodynamických vlastností a maximálnemu výkonu chladenia strávil tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team hodiny testovaním v aerodynamickom tuneli. O 95 mm nižšia línia strechy – v porovnaní s bežným modelom Yaris – a aerodynamické prvky, ktoré plynulo usmerňujú prúdenie vzduchu smerom dozadu, zabezpečujú, že model GR Yaris zvíťazí na rýchlych hrebeňoch Fínskej rely a užijete si aj plynulé zákruty na vašej obľúbenej ceste.

Ľahší a lepší

V nekompromisnej snahe o dosiahnutie výkonu sa v porovnaní s karosériou bežného modelu Yaris ušetrilo 38 kg. Vďaka streche z plastu vystuženého karbónovými vláknami (CFRP), bezrámovým oknám a hliníkovej kapote, dverám a dverám batožinového priestoru ponúka naše kompaktné športové vozidlo vodičom odmenu v podobe zdokonalenej obratnosti vozidla a bezprostredných a presných reakcií riadenia.

/
Nižšia, širšia a hladšia karoséria

Kvôli optimalizácii aerodynamických vlastností a maximálnemu výkonu chladenia strávil tím TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team hodiny testovaním v aerodynamickom tuneli. Výrazná silueta v štýle kupé a o 95 mm nižšia línia strechy – v porovnaní s bežným modelom Yaris – plynulo usmerňujú prúdenie vzduchu smerom dozadu.

/
Kované do zákrut

Široký a mohutný vzhľad nášho športového vozidla dopĺňa súprava atraktívnych 18“ 10-lúčových zliatinových diskov kolies. V záujme zníženia neodpruženej hmotnosti a zabezpečenia špičkovej obratnosti a priľnavosti tvoria súčasť paketu Sport pre model GR Yaris ľahké 18“ kované zliatinové disky s pneumatikami Michelin Pilot Sport 4s.

/
Vyrobený v Motomachi


Ak chcete vyrobiť skutočné športové vozidlo, ako je napr. GR Yaris, na svete existuje len jedno miesto, kde by ste ho chceli priviesť k životu: japonské Motomachi. Motomachi je rodiskom legiend, ako je napríklad Lexus LFA a Supra A80. Teraz sa stalo domovom prvej výrobnej linky modelu GR, z ktorej bude schádzať ručne vyrábaný, bezkonkurenčný hot hatch.

Remeselná ručná výroba znamená, že montáž každého kusu GR Yaris trvá viac ako 10-násobne dlhšie ako v prípade tradičnej, sériovej výroby automobilov. Výrobná linka bola optimalizovaná z hľadiska výkonu a obsahuje stanovištia, ako sú napríklad kontroly lícovania karosérie a dodatočného zvárania, aby bol každý model GR Yaris vyrobený s dôkladnou starostlivosťou a pozornosťou. Rovnako ako akýkoľvek na zákazku vyrobený pretekársky stroj.

Zistite viac o tíme TOYOTA GAZOO Racing

Rely Poľsko Rely Poľsko TOYOTA GAZOO Racing sa chystá na rýchlu jazdu na šotoline Toyota Gazoo Racing v Mexiku Toyota Gazoo Racing v Mexiku Obe posádky v prvej desiatke. TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing Pretekáme na každom povrchu. Rad Toyota GR Rad Toyota GR Séria Toyota GR je rad čistých športových automobilov. Rad Toyota GR Sport Rad Toyota GR Sport Objavte radosť z jazdy na modeloch GR SPORT. GR 86, príbeh pokračuje GR 86, príbeh pokračuje Víta vás tretí model GR Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Hranicou je obloha. Toyota na svetovom šampionáte rely Vyzbrojený ďalšími skúsenosťami, silnejším a rýchlejším Yarisom WRC a tromi odhodlanými posádkami – tím TOYOTA GAZOO Racing bojuje na Svetovom šampionáte rely 2018 a posúva hranice vyššie. Nový dizajn značky Toyota Nový dizajn značky Toyota Toyota predstavuje nový dizajn značky Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Majstrovský titul s Toyotou Yaris WRC Zistite viac Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Toyota GR Supra GT4 bude v predaji od roku 2020 Zistite viac Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT Tím TOYOTA GAZOO Racing WRT na Rely Austrálie Čím odolnejšie, tým lepšie. Čím odolnejšie, tým lepšie. Toyota na Rely Dakar